Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Żytomierzanie na obrazach XIX wieku” – w Żytomierzu odbyła się wystawa starych fotografii

„Żytomierzanie na obrazach XIX wieku” – w Żytomierzu odbyła się wystawa starych fotografii

W Żytomierzu wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa „ŻYTOMIERZANIE NA OBRAZACH XIX WIEKU”. Wystawa została zorganizowana we współpracy Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu z Gnatyuk Art Center i Żytomierskim Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki przy wsparciu Agencji Rozwoju Miasta Żytomierskiej Rady Miejskiej i organizacją „Zupełnie naturalnie”.

Wystawa była dostępna dla mieszkańców i gości Żytomierza od 12 lipca do 14 sierpnia br. w jednym z zabytkowych budynków Żytomierza – Wieży Ciśnień (Miejska przestrzeń artystyczna „WEŻA”).

W ramach ekspozycji zaprezentowano prace żytomierskich fotografów tego czasu, którzy rozwijali fotografię, zakłady fotograficzne w Żytomierzu. Oryginały wszystkich przedstawionych fotografii na Wystawie znajdują się w prywatnych kolekcjach.

Do głównej ekspozycji wystawy dołączyliśmy grafiki dawnych budynków Żytomierza autorstwa Mai Lewczuk, czarno-białe szkice fotograficzne Żytomierza w latach 90-ch autorstwa Mykoły Butkowskiego oraz sceny z życia Żytomierza w latach 2000-ch Leonida Szewczuka. Aby zanurzyć się w atmosferze XIX wieku, na dwóch piętrach wieży znajdowało się nieprzerwanie nieme czarno-białe kino z komedią Charliego Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Władysława Starewicza oraz kino z filmami dokumentalnymi i biograficznymi o wybitnych mieszkańcach Żytomierza, w tym takich postaci historycznych jak Alfred Fedecki, Juliusz Zarębski, Ewelina Hańska, Joseph Konrad (Józef Konrad Korzeniowski) i inni. Na czas trwania wystawy do wieży przeniósł się także czasowo klub filmowy Gnatyuk Art Cinema, a także ruszył ekspresowy przegląd literacki aktualnej literatury „Książka z półki”.

W ramach Wystawy, odwiedzający mieli możliwość także otrzymania bezpłatnych materiałów informacyjnych i konsultacji dot. znanych miejsc turystycznych Żytomierza i obwodu żytomierskiego opracowanych przez Obwodowe Centrum Informacji Turystycznej Żytomierskiej Rady Obwodowej oraz mieli możliwość zakupu literatury historycznej miejscowego wydawnictwa „Wołyń”.

Podczas wystawy zbierano koszty na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, które przeznaczono na zakup namiotów, tkaniny dla siatek maskujących i auto.Wystawę  obejrzało łącznie ponad 500 zwiedzających, w tym przesiedleńcy oraz obywatele innych krajów – Polski, Włoch, Francji.

Wystawa zachęcała mieszkańców Żytomierza do przejrzenia rodzinnych archiwów i przekazania zdjęć rodzinnych do rozszerzenia i kontynuacji projektu.

Wystawa stała się prawdziwą ucztą duchową w czasie stanu wojennego i zebrała liczne pozytywne recenzje na portalach społecznościowych.

Na wystawie fotograficznej w Wieży, pokazano fotografię żytomierskich fotografów XIX wieku, które już pokazywaliśmy w roku 2021 w ramach wystawy fotograficznej „Żytomierzanie oczyma Polskich fotografów XIX w.”, organizatorami i współorganizatorami której byli „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, Gnatyuk Art. Center i Żytomierski Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki. Projekt w roku 2021 został finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tatiana Pelech, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, mw, 24 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code