Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierz, Łuck i Połonne żegnały ks. prałata Ludwika Kamilewskiego

Żytomierz, Łuck i Połonne żegnały ks. prałata Ludwika Kamilewskiego

Parafianie oraz duchowieństwo diecezji kijowsko-żytomierskiej 23 stycznia w kościele pw. św. Wacława w Żytomierzu pożegnali  ks. prałata Ludwika Kamilewskiego, który zmarł 21 stycznia w  73 roku życia i 45 roku kapłaństwa.

W Kościele pw. św. Wacława o 12.00 godz. odbyła się Msza Święta.  Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej ks. Bp Stanisław Szyrokoradiuk w koncelebrze z ponad 30 kapłanami. Homilię pogrzebową wygłosił JE. Bp Jan Purwiński. Swojego duszpasterza żegnali także parafianie z Czerniachowa i Zabriddia.

Przez ostatnie 18 lat swojego życia ks. Ludwik Kamilewski od 2000-2001 r. był proboszczem Katedry kijowsko-żytomierskiej diecezji pw. św. Zofii, a następnie do 2018 r. proboszczem parafii pw. Świętego Wacława w Żytomierzu.

Ludwik Kamilewski urodził się 25 sierpnia 1946 r. we wsi Andriejewka w rejonie Szortandy w obwodzie akmolińskim w Kazachstanie w polskiej rodzinie Józefa i Bronisławy Kamilewskich, deportowanej z Połonnego (obwód chmielnicki, Ukraina). Po ukończeniu szkoły i odbyciu obowiązkowej służby w wojsku, rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Rydze, a 26 maja 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Odznaczony godnością kapelana Ojca św. i kanonika gremialnego Kapituły Metropolitalnej we Lwowie. Prałat. Kapelan Jego Świątobliwości. Zajmował się duszpasterstwem Polaków, nagrodzony Złotym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Krzyżem Zasługi. Przy parafii pw. Św Wacława wspólnie z Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków na Ukrainie organizował Polską Szkółkę sobotnio- niedzielną również wspierał polskie festiwale i koncerty.

Słowa wdzięczności za pracę duszpasterska popłynęły z ust przewodniczącego Rady parafialnej Juliana Lublińskiego oraz przewodniczącego władz samorządowych Zabriddia (obw. żytomierski) Wołodymyra Worobjowa. W imieniu Polaków, mieszkających w obwodzie żytomierskim Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała ks. Ludwikowi Kamilewskiemu: „Dziękujemy w imieniu całej polskiej społeczności Żytomierszczyzny księdzu prałatowi Ludwikowi za lata gorliwej duszpasterskiej posługi. Niech jego dobre czyny będą mu policzone u Ojca w niebie”, – powiedziała prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

Pożegnano śp. ks. Ludwika Kamilewskiego w Łucku 22 stycznia. Pogrzeb odbył się w Połonnem dwa dni później. Mszę świętą żałobną poprowadzili Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki,  ks. Biskup ordynariusz diecezji łuckiej Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji odesko-simferopolskiej Bronisław Bernacki. W pogrzebie wziął udział konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

W ostatniej drodze ks. Ludwikowi Kamilewskiemu towarzyszyli parafianie z Łucka i Żytomierza.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 27 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code