Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierskie obchody piątej rocznicy tragicznych wydarzeń i masowych zabójstw uczestników Euromajdanu w Ukrainie

Żytomierskie obchody piątej rocznicy tragicznych wydarzeń i masowych zabójstw uczestników Euromajdanu w Ukrainie

W dniach 18-21 lutego, obchodziliśmy piątą tragiczną rocznicę masowych zabójstw uczestników Rewolucji Godności na placu Niepodległości w Kijowie.

To najbardziej tragiczne wydarzenia w historii niepodległej Ukrainy, które miały miejsce w centrum ukraińskiej stolicy. Następnie podczas starć z „berkutem” i milicją zginęło około 100 osób w różnym wieku. Spłonął Dom Związków Zawodowych na Majdanie, w Kijowie w tych dniach zatrzymano  metro. Trudno uwierzyć, że wydarzyło się to w miejscu, gdzie spacerują turyści, zwykli ludzie, goście stolicy, w centrum naszego kraju mogą zginąć ludzie, a zabiją ich ci, którzy powinni bronić i pomagać.

Wydarzenia w 2014 roku – to początek nowej historii Ukrainy, na zawsze zostaną w pamięci imiona tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ukrainy. Jestem przekonana, że ich wyczyn zostanie przykładem na wiele pokoleń, odwagi, siły ducha i miłości do Ojczyzny.

W rocznicę tych wydarzeń na Majdanie w Gnatyuk Art Center w Żytomierzu w dniu 16 lutego została otwarta wystawa sztuki „Wybuchy Majdanu”. W ramach ekspozycji zostały przedstawione prace artystów z Równego, Baranówki, Pulyny, Żytomierza. Wystawa będzie pokazywana do 25 lutego br.

Wiemy, że wygrywa nie ten, kto ma silną zbroję, a ten, kto jest silny duchem. Wspominajmy, jak w 2014 roku na Majdanie staliśmy z pałkami naprzeciw ludzi z bronią .

Pamiętajmy o wszystkich, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w demokratycznym Państwie, pielęgnując swoje i europejskie wartości.

Walentyna Jusupowa, Żytomierz, 23 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code