Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy zostali objęci akcją „Paka dla Rodaka”

Żytomierscy Polacy zostali objęci akcją „Paka dla Rodaka”

Święta to czas szczególny, w którym na chwile zapominamy o naszych problemach, pragniemy czynić dobro dla innych. Do Żytomierza zawitali wolontariusze z Płocka z akcją „Paka dla Rodaka”.

Zbiórka po raz piąty zorganizowana została przez płocką Fundacja „Przystanek Rodzina”. Akcja skierowana do potrzebujących polskich rodzin we Lwowie, Berdyczowie oraz w Żytomierzu – partnerskim mieście Płocka. Młodzież szkolna, Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 r., Mazowiecka Uczelnia Publiczna oraz Płocki Wolontariat zjednoczyły się, aby pomoc najbardziej potrzebującym. Honorowym patronatem akcję objęli: Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

Paczki z żywnością, gry planszowe oraz zabawki trafiły do polskich rodzin, mieszkających w Żytomierzu, Berdyczowie i Lwowie. Przede wszystkim pomocą zostały objęte osoby schorowane i w podeszłym wieku. Wolontariuszom z Płocka pomagali roznosić paczki po domach potrzebujących rówieśnicy i starsi członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Warto nadmienić, ze istotnym elementem akcji jest kształtowanie patriotycznych postaw, budowanie więzi z rodakami mieszkającymi za granicą i rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi.

Rodaków, którzy przybyli z Mazowsza na Wołyń – Żytomierszczyznę ze szczytną misją przywitała prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktoria Laskowska-Szczur. Przedstawiciele Płocka mieli okazję spotkać się z Sekretarzem Żytomierskiej Rady Miejskiej Wiktorem Klimińskim. Daniel Urbański – Kierownik Referatu w Urzędzie Miasta Płocka i Albert Dyna – Wiceprezes Fundacji Przystanek RODZINA w imieniu prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego zapewnili o dalszej współpracy pomiędzy miastami. Wiktor Klimiński podziękował za wsparcie Narodowi Polskiemu za wsparcie Ukrainy w tak trudnym czasie agresji Rosji.

Uroczystym podsumowaniem pobytu Płocczan w Żytomierzu był udział w koncercie Mikołajkowym, organizowanym przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Występy uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego, solistów Anity Cyporenko, Natalii Zubarewej Katarzyny Bakalczuk, zespołów Dzwoneczki, ModernPol, Korolisków i Poleskich Sokołów wzruszyły gości. Święty Mikołaj z Płocka wszystkich uczestników obdarował paczkami.

Dla gości z Płocka została również zorganizowana wycieczka pt. „Polski Żytomierz”. Młodzież również zapaliła znicze na grobie Bpa Jana Purwińskiego i rodziców I. J. Paderewskiego Jana i Anny z Tańkowskich Paderewskich.

Szczególne podziękowania z naszej strony należą dla wszystkich kto został zaangażowany w przygotowanie i przekazanie darów. Bóg Zapłać!

Wiktoria Laskowska, 14 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code