Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy włączyli się w obchody Dnia Europy

Żytomierscy Polacy włączyli się w obchody Dnia Europy

19 maja mieszkańcy miasta Żytomierza zostali „zaproszeni do Europy” w ramach obchodzonych co roku w połowie maja na całej Ukrainie Dni Europy.

Przy głównej pieszej ulicy miasta Michajłowskiej pojawiły się stoiska przedstawiające różne kraje europejskie. Polska została przedstawiona jako kraj, który dał światu najbardziej znanych naukowców: Mikołaja Kopernika oraz Marię Skłodowską-Curię.

Po obiedzie ulicami miasta przeszli reprezentanci mniejszości narodowych zamieszkali na Żytomierszczyźnie. Najbarwniej wyglądali Polacy – biało-czerwone flagi, balony w kolorach narodowych, biało-czerwone konfederatki to wszystko robiło niesamowite wrażenie na przechodnich.

Należy zaznaczyć, że najliczniejszą grupę, reprezentującą mniejszość narodową stanowili przedstawiciele polskiej mniejszości, dzieci z balonami w ręku to uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Związku Szlachty Polskiej, obecna była młodzież w biało-czerwonych konfederatkach – to część absolwentów Akademii Polskości działającej przy Żytomierskim Polskim Centrum Edukacji i Nauki oraz osoby dorosłe – członkowie tych organizacji polonijnych obwodu
żytomierskiego.

Po dotarciu do głównej sceny przedstawicieli mniejszości narodowych wraz z innymi mieszkańcami miasta oraz obwodu, wysłuchali przemówienia burmistrza miasta Sergija Suchomłyna oraz wiceministra Gennadia Zubko i wtedy wszyscy razem wypuścili balony w kolorach narodowych i w niebie zrobiło się bardzo kolorowo.

Po części oficjalnej przyszła pora na koncert, w którym wzięli udział reprezentanci mniejszości narodowych, w tym Polacy.

Natalia Szumlańska, 20.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code