Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Życzenia Konsula Generalnego RP w Winnicy z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Polski

Życzenia Konsula Generalnego RP w Winnicy z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Polski

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Polski 11 listopada, kiedy to nasza Ojczyzna po raz 103 świętować będzie odzyskanie niepodległości, pragnę złożyć na Państwa ręce serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Korzystając z okazji chciałbym także wyrazić słowa uznania za Państwa dotychczasową pracę na rzecz podtrzymywania i krzewienia polskości wśród członków Państwa organizacji. Nie mogę nie wspomnieć o Państwa zaangażowaniu w popularyzację polskiej kultury i języka wśród miejscowej społeczności. Jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę przekazać Państwu tych słów bezpośrednio. Tegoroczne obchody Święta niepodległości Polski zbiegają się również z 30. rocznicą odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Nie zapominajmy, że przed 30-tu laty Polska była pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległość Ukrainy.

Niestety już po raz drugi zmuszeni byliśmy do rezygnacji z tradycyjnego spotkania z Państwem Prezesami z okazji Dnia Niepodległości. Decyzja podyktowana jest pogarszającą się radykalnie sytuacją epidemiczną na Ukrainie i wprowadzanymi w związku z nią ograniczeniami. Wraz z moimi współpracownikami dołożymy starań, by uczestniczyć w Państwa przedsięwzięciach organizowanych w mniejszym formacie tak, jak robimy to od momentu pojawienia się pandemii. Będziemy też wykorzystywać każdą inną nadarzającą się okazję do spotkań z Państwem.

W ostatnim czasie mieliśmy sposobność goszczenia w Winnicy nauczycieli języka polskiego w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wśród nauczycieli znalazło się także wielu prezesów organizacji polskich, którzy łączą obie funkcje. Spotkanie było możliwe dzięki obowiązującej wówczas w obwodzie winnickim tzw. żółtej strefie oraz faktowi, że większość z nauczycieli jest zaszczepiona. W tej chwili władze zdecydowały o zaostrzeniu ograniczeń, dbając tym samym o zdrowie mieszkańców. Pragniemy uszanować tę decyzją także dlatego, że uważamy zdrowie za jedną z największych wartości człowieka.

Informujemy również, że w ramach obchodów Dnia Niepodległości Polski w ostatnią sobotę odbył się Festiwal Kultury Polskiej organizowany przez Związek Polaków Winniczyzny, przy naszym wsparciu odbędzie się m.in. „Stoisko Polskie” w Winnicy, organizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” (sobota, 13.11.br., godz. 12.00, Plac Europejski); Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Winnicy (niedziela, 14.11.br., godz. 9.30) wraz z koncertem polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru „Winnica” i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Piłsudskiego (bezpośrednio po Mszy św. i koncercie; Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu na Malowance wraz z towarzyszącymi obchodami (niedziela, 14.11.br. godz. 10.00); Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. św. Zofii w Żytomierzu wraz z towarzyszącymi obchodami (niedziela, 14.11.br., godz. 13.00). W większości ww. uroczystości wezmą udział przedstawiciele KG RP w Winnicy.

Życząc Państwu raz jeszcze wszystkiego co najlepsze, liczę na rychłe spotkanie w dużym gronie.

Słowo Polskie za: Damian Ciarciński, Konsul Generalny RP w Winnicy, 9 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *