Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Zwycięzcy gratulujemy!

Zwycięzcy gratulujemy!

Po raz 23 wyłoniono zwycięzcę w konkursie „Zgadnij, Gdzie to jest?”, organizowanym przez redakcję gazety „Słowo Polskie”. Z odpowiedzią na pytanie: „Co było przedstawione na konkursowym zdjęciu?”, poradziło sobie kilkanaście osób, wśród których wylosowano wspaniałe nagrody, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy i innych sponsorów wśród nich czerwona koszulka z białym orłem, książki na temat Katynia, płyty CD z muzyką polskich kompozytorów, etc.

Podolska wieś Sutkowce, będąca rozwiązaniem konkursu jest położona w rejonie jarmolinieckim obwodu chmielnickiego. Cerkiew Pokrowna, znajdująca się w tej miejscowości była pokazana na zdjęciu konkursowym. Powstała ona pod koniec XV wieku i do dziś zachowała swoją dwukondygnacyjną konstrukcję – w dolnej części odprawiano  Msze Święte, górna zaś wyglądała niczym niewielka forteca ze strzelnicami, czterema basztami i gzymsem z machikułami.

Nic dziwnego, że w czasach najazdów tatarskich obiekty sakralne przypominały warowne twierdze. Życie w ciągłym napięciu z bronią u boku było wymogiem czasu.

Tradycyjnie, losowanie zwycięzcy przeprowadziła Ania Szłapak. Zestaw nagród trafi do Walerego Kiciuka, który już po raz drugi uczestniczy w konkursie i udziela poprawnych odpowiedzi.

Konkurs trwa dalej. W kolejnej jego edycji ruszamy na zachód obwodu żytomierskiego. Na pograniczu byłej II RP i sowieckiej Ukrainy leży piękny zamek, który nie raz stawał się obiektem napadów ze strony różnych przeciwników – przed Kozakami bronili go Polacy a później Maksym Krywonos przed wojskiem koronnym.

Prosimy wskazać miejscowość, w której znajduje się opisany wyżej zamek (zdjęcie obok). Odpowiedzi przyjmujemy do 31 sierpnia pod adresem [email protected], nie zapominając o podaniu numeru telefonu kontaktowego, imienia oraz nazwiska.

Życzymy fajnej zabawy!

GK

Ania Szłapak, operator kamery Anatol Fedoryszen

 

Wideo z losowania w 23 edycji konkursu „Zgadniij, Gdzie to jest?”

{youtube}Jrtb_gyz5og{/youtube}

 

 

Zadanie w 23 numerze gazety „Słowo Polskie” – Cerkiew Pokrowna we wsi Sutkowce na Chmielnicczyźnie

 

Zadanie sierpniowe – zamek na Wołyniu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code