Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Związek Polaków Winniczyzny upamiętnił 260.rocznicę urodzin Jana Potockiego

Związek Polaków Winniczyzny upamiętnił 260.rocznicę urodzin Jana Potockiego

W 2021 roku Związek Polaków Winniczyzny zorganizował kilka przedsięwzięć, upamiętniających 260.rocznicę urodzin Jana Potockiego – wybitnego Polaka, który urodził się i został pochowany na ziemi podolskiej – w Pikowie niedaleko Winnicy.

Warto przypomnieć, że od 2011 roku organizacja zajmuje się upamiętnieniem postaci Jana Potockiego oraz opiekuje się zabytkowym cmentarzem katolickim w Pikowie. W tym okresie na pikowskim cmentarzu został odsłonięty znak pamięci (2015 rok), a na miejscu byłego domu rodziny Potockich – pamiątkowa tablica (2017 rok) oraz w roku 2015, ogłoszonym przez UNESCO rokiem Potockiego, została zorganizowana przez ZPW Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Jan Potocki – spojrzenie przez wieki”.

Tegoroczne upamiętnienie odbyło się dnia 8 października br. w Pikowie, podczas którego zostały zapalone znicze i położone wiązanki kwiatów pod pamiątkowym znakiem na katolickim cmentarzu oraz tablicą na miejscu byłego domu rodziny Potockich.

O niezwykle barwnej postaci Hrabiego Jana Potockiego, o ciekawych faktach jego biografii i twórczości  uczestnicy dowiedzieli się podczas spotkania, które odbyło się 22 października br. w Centrum Młodzieżowym “Kwadrat”. Zebrani obejrzeli prezentację o działalności Związku Polaków Winniczyzny, upamiętniającej postać Jana Potockiego w ciągu ostatnich 10 lat, . Obecny na spotkaniu nauczyciel historii ogólnokształcącej szkoły w Pikowie Witali Semenec zaprezentował, nagrany przez niego film o życiu i twórczości Jana Potockiego.

Prowadząca i organizator wydarzenia – Alicja Ratyńska – prezes Związku Polaków Winniczyzny, która jednocześnie jest nauczycielem historii przedstawiła uczestnikom spotkania wiele mało znanych ciekawostek z biografii podróżnika i dyplomaty, posła na Sejm Czteroletni i publicysty, uczonego i pisarza, kawalera Zakonu Maltańskiego i wolnomularza/ Człowieka niezwykłego: etnografa i archeologa, kosmopolity i poligloty, autora jednej, za to genialnej powieści, tomu relacji z podróży, krótkich utworów teatralnych, pism politycznych i historycznych .

Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli przenieść się do czasów Jana Potockiego i “zadać kilka pytań” Hrabiemu podczas inscenizacji teatralnej, reżyserem której wystąpiła Pani Natalia Pruss, a w roli Jana Potockiego – Anton Czernilewski.
Obejrzenie Filmu fabularnego “Rękopis znaleziony w Saragossie” z 1964 roku reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa przez członków Związku Polaków Winniczyzny w salonie-video, który działa przy organizacji, będzie podsumowaniem roku jubileuszowego wybitnego Polaka, pochodzącego z ziemi podolskiej – Jana Potockiego.

Prezes ZPW Alicja Ratyńska, mw, 29 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code