Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Żołnierze i oficerowie LITPOLUKRBRIGu z wizytą w batalionie desantowo szturmowym na Ukrainie

Żołnierze i oficerowie LITPOLUKRBRIGu z wizytą w batalionie desantowo szturmowym na Ukrainie

Dowódca LITPOLUKRBRIG wraz z polskimi i litewskimi oficerami sztabu oraz delegacją Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych złożyli wizytę w 1. batalionie desantowo szturmowym 80. Brygady Desantowo Szturmowej, stacjonującej i działającej na terenie Operacji Połączonych Sił we wschodniej części Ukrainy (strefa działań wojennych w Donbasie), w dniach 08-10 lutego 2021 r.

W ramach Planu Przedsięwzięć Szkoleniowych Dowódca LITPOLUKRBRIG wraz z przedstawicielami trzech państw założycielskich Brygady corocznie odwiedza jednostki afiliowane. W tym roku, zgodnie z planem pierwszą odwiedzaną jednostką był 1 batalion 80. Brygady Desantowo Szturmowej (jedna z kluczowych jednostek bojowych w strukturze LITPOLUKRBRIG). Obecnie batalion ten znajduje się w strefie walk JFO we wschodniej części Ukrainy. Oddziały desantowo szturmowe były jednymi z pierwszych gotowych do obrony integralności terytorialnej i niepodległości, gdy w 2014 roku rozpoczął się konflikt zbrojny w Donbasie. Dowódca Brygady Desantowo Szturmowej zapoznał zagranicznych partnerów z bronią, środkami ochrony osobistej i nowoczesnymi środkami komunikacji.

W trakcie wizyty cała delegacja spotkała się z Dowódcą Operacyjnego Dowództwa Taktycznego „Północ” w JFO w celu zapoznania się z podstawowym celem, ogólną koncepcją i kluczowymi zadaniami Operacji Połączonych Sił. Dowódca dodatkowo przedstawił sytuację operacyjną w obszarze odpowiedzialności, z uwzględnieniem specyfiki misji bojowych, oraz podzielił się doświadczeniami bojowymi z oficerami polskimi i litewskimi podczas odprawy
w Dowództwie JFO.

Sztab LITPOLUKRBRIG ściśle współpracuje z ukraińskimi siłami desantowo szturmowymi i ukraińskimi siłami zbrojnymi. Doświadczenie bojowe wojsk ukraińskich jest niezwykle ważne dla partnerów zagranicznych. Wizyta ta była dla LITPOLUKRBRIG okazją do zapoznania się z rzeczywistymi warunkami bojowymi, procedurami dowodzenia i kontroli, procesem transformacji Ukrainy do standardów NATO oraz zrozumieniem, jak batalion wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas wspólnych wielonarodowych ćwiczeń i szkoleń.
„Dopiero po wizycie w strefie działań wojennych możemy w pełni zrozumieć wartość pokoju!” – powiedział jeden z oficerów sztabu LITPOLUKRBRIG.

Informacja:

OPERACJA POŁĄCZONYCH SIŁ (JFO). Operacja Połączonych Sił (od 30 kwietnia 2018 r.) różni się od Operacji Antyterrorystycznej pierwotnym priorytetem ustabilizowania sytuacji w Donbasie, a tym samym ożywienia jego sektora społecznego. Rozpoczęcie JFO miało na celu zastąpienie czteroletniej operacji antyterrorystycznej (ATO) i zaznaczenie decydującego kroku Ukrainy w kierunku wzmocnionej aktywnej obrony. Ponadto zdecydowanie podkreśla mocne stwierdzenie, że „Donbas to Ukraina”, a rząd śmiertelnie poważnie podchodzi do walki o niego. JFO zostało ustanowione na mocy prawa, które na nowo definiuje politykę bezpieczeństwa narodowego Ukrainy wobec Donbasu, zmieniając nazwę konfliktu na wschodzie na „rosyjską agresję zbrojną” i terytoria niekontrolowane na „czasowo okupowane”. Ponadto uznaje, że Ukraina walczy z rosyjskimi regularnymi wojskami i najemnikami wspieranymi przez Kreml, a nie z lokalnymi separatystami.

Operacja Antyterrorystyczna (ATO) rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i została zdefiniowana jako kontrofensywa ukraińskiej armii przeciwko siłom prorosyjskim we wschodniej części Ukrainy.

Słowo Polskie za: LITPOLUKRBRIG, 20 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code