Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zofia Krajewska z Tywrowa została uhonorowana tytułem „Oblata Honorowego”

Zofia Krajewska z Tywrowa została uhonorowana tytułem „Oblata Honorowego”

Oblat Honorowy to osoba, która korzysta ze wszystkich przywilejów duchowych Zgromadzenia. Tytuł ten jest przyznawany osobie świeckiej lub duchowej, która w szczególny sposób łączy swoje życie z jego charyzmą. Ten tytuł może być nadany przez Generalnego przełożonego zakonu.

W pierwszej dekadzie września 2020 r. Oblaci z różnych zakątków Ukrainy przybyli do Tywrowa by rozdzielić radość  z braćmi zakonnymi. Eucharystii przewodniczył i wygłosił kazanie biskup Radosław Zmitrowicz, który również jest Misjonarzem Oblatem. W swojej homilii wspominał o początku „związku” Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z parafią tywrowską. Zwrócił uwagę na rolę Pani Zofii w służeniu tej Bożej sprawie. Podkreślił również wielkie czyny Boga, których On dokonuje poprzez konkretnych ludzi.

Warto też opowiedzieć kilka słów o pani Zofii Krajewskiej, która otrzymała ten zaszczytny tytuł. Zofia Krajewska urodziła się 1 stycznia 1942 roku w miejscowości Kórniki rejonu tywrowskiego w obwodzie winnickim. Rodzicami Zofii byli Telarczuk Baltazar i Stefania. Ojciec pracował w sklepie, a matka jako listonosz na poczcie. Ma siostrę Rozalię, która mieszka w Białorusi. Zofia Krajewska jest gorliwą katoliczką. Od 1992 była odpowiedzialna za kilka pomieszczeń świątyni w Tywrowie, z których władze lokalne pozwoliły wiernym korzystać dla potrzeb religijnych. Również w tym czasie dbała o szaty liturgiczne i naczynia. Była organizatorką porządkowań  i remontów niemal zniszczonych pomieszczeń. Szukała również kapłana do katechizacji i udzielania sakramentów.

Wraz z przybyciem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do sanktuarium w Tywrowie, Zofia Krajewska została pierwszą kucharką, nieustannie dbała o pomoc misjonarzom na różne sposoby: pomagając w organizacji zjazdów dzieci i młodzieży, służąc chorym w parafii oraz w pensjonacie dla osób starszych. Poznając charyzmę założyciela zakonu St. Eugeniusza De Mazenoda, Pani Zofia zafascynowała się misyjnością i Maryjnością tej formacji i zaczęła żyć charyzmą służenia ubogim i samopoświęceniem, niejednokrotnie przez cały dzień odwiedzając chorych wraz z misjonarzami  lub pomagając w innych służbach w klasztorze.

Jest aktywną chrześcijanką, prowadzącą modlitwy  zarówno w świątyni, jak i gdzie indziej, w zależności od potrzeby. Każdego dnia centrum jej życia jest Eucharystia. Należy również do Wspólnoty Przyjaciół Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Przyjaciele Misji) na Ukrainie, a mianowicie jest animatorem Przyjaciół Misji w tywrowskiej parafii  Michała Archanioła. Od początku swojej współpracy z misjonarzami oblatami, nadal podziela z nami charyzmę posługi nędznym.

Lidia Baranowska za: kmc.media, 12 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code