Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Znieważona ziemia

Znieważona ziemia

26 kwietnia przypada kolejna rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

W 2011 roku powstał ukraiński dramat filmowy w reżyserii Michale Boganim „Znieważona ziemia”, nad którym pracowali francuscy, niemieccy, polscy oraz ukraińscy artyści. W filmie przedstawiono wydarzenia z 26 kwietnia 1986 roku w mieście Prypieć, położonej zaledwie kilka kilometrów od elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ania i Piotr mają właśnie wesele, mały Walery sadzi jabłonkę ze swoim ojcem, fizykiem z elektrowni. Mieszkańcy przygotowują się do pochodu na 1 maja. Wybucha katastrofa, mieszkańcy zostają ewakuowani. 10 lat później miasto Prypeć staje się miastem widmem, Ania odwiedza je regularnie jako pilot francuskojęzycznych wycieczek, Walery w poszukiwaniu zaginionego ojca.

Film „Znieważona ziemia” w Polsce został przyjęty pozytywnie, krytycy zauważyli, że porusza on ważny, ale rzadko podejmowany temat. W Polsce Małgorzata Piwowar pisała w „Rzeczpospolitej”, że film pokazuje „szokujące obrazy miasta widma” i przedstawia dawnych mieszkańców miasta Prypeci, którzy w innym miejscu nie potrafią zbudować życia na nowo. Autor muzyki – wybitny polski kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej Leszek Henryk Możdżer.

Leszek Henryk Możdżer laureat nagrody „Ad Astra” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego” Fryderyka” i Paszportu Polityki. Wielokrotnie nagradzany w plebiscytach i konkursach muzycznych m.in.: czasopisma Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary.

W 30. rocznicę powstania Solidarności oraz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w ramach Solidarity of Arts 2010 na Targu Węglowym w Gdańsku kompozytor przygotował widowisko jazzowe. Od roku 2011 organizuje nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu coroczne wiosenne festiwale jazzowe Enter Music Festival, w których pełni funkcję dyrektora artystycznego.

W 2012 Leszek Możdżer został, jako pierwszy Polak, wybrany  przewodniczącm jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition (2012) – konkursu, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia wikipedia.org, 23.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code