Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Znany polski chirurg znowu operuje we Lwowie

Znany polski chirurg znowu operuje we Lwowie

Fot. Zaxid.net

Profesor Dariusz Patkowski oraz chirurg dziecięcy Andrij Dworakewicz wspólnie operują pacjentów we Lwowie.

W ubiegłym tygodniu, w dniach od 16 do 18 sierpnia, we lwowskim dziecięcym szpitalu OCHMATDYT wspólnie z lwowskimi i zakarpackimi chirurgami konsultował i operował dzieci z różnymi patologiami ogólnochirurgicznymi i urologicznymi znany polski dziecięcy chirurg, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Dariusz Patkowski. To już piętnasta jego wizyta w stolicy Galicji Wschodniej.

Profesora Dariusza Patkowskiego dobrze znają i czekają na jego przybycie nie tylko mieszkańcy obwodu, ale także całej Ukrainy. Ponieważ dzieci, które urodziły się z różnymi patologiami, jest dużo, bardzo dużo. Są niektóre patologie wrodzone, których, niestety, nie leczy się na Ukrainie, wyjazd zaś na leczenie bądź operację za granicę dla większości Ukraińców nie jest możliwy pod względem finansowym. A zatem znane zagraniczne luminarze medycyny przyjeżdżają do Lwowa i operują tutaj dzieci z różnych zakątków Ukrainy bezpłatnie. Tak, więc, w lutym 2018 roku profesor Dariusz Patkowski po raz pierwszy na Ukrainie ukształtował półtoramiesięcznemu niemowlęciu z Kijowa, które urodziło się prawie bez przełyku, własny narząd w sposób małourazowy. Przeprowadzenie operacji rozłożył na dwa etapy, a zatem dwukrotnie przyjeżdżał do Lwowa, aby przeprowadzić te operacje.

Obecnie, jak wiadomo ZAXID.NET, spotkać się z profesorem we Lwowie pragnie rodzina z Odessy, w której urodziło się dziecko ze złożoną patologią.

Współpraca lwowskich chirurgów z profesorem Dariuszem Patkowskim trwa już ponad 10 lat.

Następna wizyta polskiego profesora Dariusza Patkowskiego do Lwowa jest zaplanowana na 16 listopada bieżącego roku. Wspólnie z kolegą, chirurgiem dziecięcym z Chicago poprowadzi szkolenie dla dziecięcych chirurgów Ukrainy w zakresie dziecięcej chirurgii małoinwazyjnej. Jesienią zaś, w dniach od 22 do 26 października, czeka na ukraińskich chirurgów we Wrocławiu, gdzie chętnie się podzieli doświadczeniem leczenia różnych patologii dziecięcych.

Irena Rudnicka, 25.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code