Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Zmieniają się priorytety w wymogach ukraińskich Majdanów

Zmieniają się priorytety w wymogach ukraińskich Majdanów

Blisko 2 tysiące osób zebrało się w sobotę na jednym z placów centralnych Winnicy, by wspólnie wyrazić sprzeciw nowym ustawom, ograniczającym swobodę i demokrację na Ukrainie.

Po skandalicznym czwartkowym głosowaniu i podpisaniu przez prezydenta Janukowycza ograniczeń, uderzających bezpośrednio w prawa większości majdanowiczów, członkowie opozycyjnych partii, organizacji społecznych oraz zwykli mieszkańcy miasta zebrali się razem i przegłosowali  utworzenie obwodowego prezydium krajowego stowarzyszenia „Majdan”.

Do prezydium „Majdanu” oprócz 8 innych osób, wszedł także przedstawiciel polskiej mniejszości narodowej, prezes jednej z polskich organizacji społecznych miasta.
W winnickim wiecu wzięło także udział 3 ukraińskich parlamentarzystów z Kijowa oraz uczestnicy „Automajdanu” – samochodowego rajdu na rzecz poparcia eurointegracyjnych dążeń Ukrainy.

Teraz, jak zgodnie twierdzą uczestnicy sobotniego zebrania na placu Teatralnym, priorytetem już nie jest wymuszenie na władzy podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE ale zachowanie ukraińskiego państwa, jako demokratycznego i nie sterowanego przez wschodniego sąsiada.

Red., bwp
 

Zdjęcia z sobotniego wiecu w Winnicy

{morfeo 505}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code