Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zmarł profesor Myrosław Popowycz, członek Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego

Zmarł profesor Myrosław Popowycz, członek Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego

Fot. Iamir.info

10 lutego w wieku 87 lat zmarł w sobotę w Kijowie profesor Myrosław Popowycz, szef Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, historyk i publicysta, uważany za jeden z najważniejszych autorytetów moralnych w swoim kraju, urodzony w Żytomierzu.

„Ukraina straciła wielkiego myśliciela i jeden z największych autorytetów moralnych. Wieczny odpoczynek człowiekowi, który dał nam przykład prawdy i wolności” – napisał na wieść o śmierci filozofa prezydent Petro Poroszenko.

Instytut Polski w Kijowie przypomniał w tej samej sieci społecznościowej, że Popowycz był członkiem Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego; wypowiadał się o Polsce z wielką sympatią, nazywając ją „oknem na Zachód” w czasach ZSRS.

W 2016 roku profesor Popowycz mówił w wywiadzie dla PAP, że Ukraińcy w latach 80. „uważnie śledzili sytuację w Polsce i byli z Polakami bardzo związani”, widząc w ruchu Solidarność nadzieję na przemiany także w swoim kraju.

Myrosław Popowycz urodził się 12 kwietnia 1930 roku w Żytomierzu. W ostatnich latach prócz działalności naukowej zaangażowany był w działalność Inicjatywnej Grupy Pierwszego Grudnia, która skupia wybitnych intelektualistów, działających m.in. na rzecz zjednoczenia społeczeństwa ukraińskiego. (

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP i ukraińskich mediów, 12.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code