Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ziemia różynska – stolica ryby i pamiątki po Hańskich i Honore de’Balzac’u

Ziemia różynska – stolica ryby i pamiątki po Hańskich i Honore de’Balzac’u

Rużyński kościół. Fot. rkc.in.ua

Miasteczko Różyn to osiedle typu miejskiego na Ukrainie, położone w obwodzie żytomierskim. Stolica hromady o takiej samej nazwie na Wyżynie Naddnieprzańskiej, nad rzeką Rastawicą.

Różyn został założony przez litewski, książęcy ród Rużyńskich na miejscu pustyni Szczorbów, nadanej im przez Aleksandra Jagiellończyka. W 1989 liczyło 5370 mieszkańców. W 2013 liczyło 4607
Zamek w Różynie został wybudowany przez księżnę Różyńską w 1611 roku z okrągłymi basztami, otoczony fosą i wałami.

Pierwsza wzmianka o Rużynie pochodzi z 1071 r. w annałach jako Skorgródek, który następnie został zniszczony przez Tatarów mongolskich. Na jego miejscu powstał Szczerbów, który w 1399 roku został spalony przez Tatarów Krymskich. Po unii lubelskiej król polski Stefan Batory nadał Cyrylowi Rużyńskiemu Szczerbów, który w 1591 roku przemianowano na Różyn. Status osiedla miejskiego obowiązuje od 1962 roku, po reformie administracyjnej w ZSRS. Mieszka w nim około czterech i pół tysiąca mieszkańców.

W 1815 r. kosztem hrabiego Kalinowskiego zbudowano w Rużynie nowoczesny murowany kościół. Od lat 20. XX wieku do 1990 r. świątynia była zamknięta (rozebrano kopułę, zamieniono ją na więzienie, a następnie budynek wykorzystywano jako warsztat samochodowy).

W latach 2000-2008 kościół został odrestaurowany kosztem rodziny Żebrowskich i innych dobrodziejów. 11 października 2008 r. odrestaurowany kościół poświęcił bp Jan Purwiński. W 2010 roku w Różynie odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji intronizacji w kościele kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą przesłali bp Jan Purwiński, bp Leon Dubravski i inni księża.

Różyn słynie z licznych stawów, w których na skalę przemysłową produkują rybę. Jest tu 48-hektarowa uprawa winogron. W pobliskiej Wierzchowni zachował się pałac Hańskich, w którym przez jakiś czas mieszkał francuski pisarz Honore de Balzac.

Słowo Polskie, fot. rkc.in.ua, 15 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *