Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zespół „Srebrne głosy” gościł z występami w Brukseli

Zespół „Srebrne głosy” gościł z występami w Brukseli

Zespół „Srebrne Głosy”  działa od 2011 roku przy Winnickim Związku Polaków (prezes stowarzyszenia Alicja Ratyńska).

Od tego czasu ta formacja muzyczna stała się dość znana w środowisku polonijnym Podola.  Poza tym jej uczestniczki z wielką przyjemnością brały udział w festiwalach i koncertach kultury polskiej i mniejszości narodowych, zwyciężały w ogólnoukraińskich, a nawet międzynarodowych konkursach, oraz wielokrotnie występowały w różnych miastach Polski.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii zespołu stał się  koncert solowy w lutym 2017 roku, który był nie tylko podsumowaniem pewnego okresu działalności „Srebrnych Głosów”, ale także prawdziwym świętem dla zespoły jego  przyjaciół i zwolenników. Właśnie wtedy rozpoczęła się  nowa historia. Na tym koncercie ze sceny Pałacu Sztuki „Zorza” padły następujące słowa: „ Z zadowoleniem śpiewamy polskie i ukraińskie piosenki, z przyjemnością występujemy zarówno  na Ukrainie jak i w Polsce, i już jesteśmy gotowe do rozszerzenia tej przestrzeni. Jesteśmy pewne – marzenia się spełniają!” I kto by pomyślał, że te żartobliwie wypowiedziane słowa,  staną się rzeczywistością?

W życiu nie istnieje wiele przypadkowych spotkań. Tak stało się też z nami. Latem ubiegłego roku po koncercie w jednym z kościołów we Wrocławiu w ramach Festiwalu Kultury Kresowej, podeszła  do nas jedna z pań i powiedziała, że też śpiewa w chórze polonijnym, ale w Brukseli. Większość chórzystów tego zespołu to pracownicy instytucji europejskich i członkowie ich rodzin,  chór działa pod dyrekcją Kingi Rytel-Laycock.

Tak rozpoczęła się nasza znajomość z Ewą Synowiec i polskim chórem Domino Cantes w Brukseli  http://dominocantes.eu . To właśnie dzięki tej skromnej, ale wytrwałej pani  nasze spotkanie i wspólny występ w Brukseli stały się możliwe.To ona włożyła maksimum wysiłku, by zrealizować ten projekt. Ponad pół roku trwało przygotowanie wspólnego programu muzycznego naszego spotkania,  stało się to prawdziwym wyzwaniem: poważne utwory D. Bortnianskiego, S. Rachmaninowa, Eriks Esenvalds, które są w repertuarze chóru Domino Cantes, wymagały od nas gruntownego przygotowania. Poza tym miałyśmy zaprezentować własny program obejmujący zarówno utwory polskie jak i ukraińskie.

Otóż 3 maja – w polskie święto narodowe, zespół „Srebrne głosy”  udał się w podróż do centrum wspólnoty europejskiej – Brukseli. Program pobytu był bardzo bogaty i ciekawy. Jednym z najbardziej istotnych punktów naszego programu, był udział w Międzynarodowym Festiwalu Singing Brussels. Byłyśmy w epicentrum życia kulturalnego Europy – w największym w Europie Centrum Sztuki BOZAR na wielkim show chóralnym z udziałem 30 chórów.

Wspólny występ w Sali „Henry Le Boeuf” tego centrum wraz z brukselskim polskim chórem „Domino Cantes” i flamandzkim chórem studentów „Cafe Latte” wywołał wśród słuchaczy wiele pozytywnych emocji i gorących oklasków.

Wielkim zaszczytem dla zespołu był wspólny występ z polskim chórem „Domino Cantes” w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w królestwie Belgii w obecności ambasadora Polski – Artura Orzechowskiego i ambasadora Ukrainy – Mikołaja Toczyckiego. Niezapomniany był też wspólny akompaniament muzyczny mszy św. w kościele oo. dominikanów.

Ponadto polscy koledzy-chórzyści z Belgii zorganizowali dla nas ciekawe wycieczki po Brukseli i średniowiecznej Brugge, wizytę do Parlamentu Europejskiego, Konsulatu Generalnego Ukrainy i ambasady Polski. Mieliśmy też przyjemność przebywać na uroczystym koncercie z okazji Światowego Dnia Polonii i Flagi Polski zorganizowanego przez Ambasadę RP dla Polonii belgijskiej.

Wzięłyśmy również udział w niezapomnianym wieczorze integracyjnym dwóch zespołów w przestronnym lokalu pani Ewy, gdzie za gościnnym stołem zabrzmiały piosenki polskie i ukraińskie. Najszczersze i najcieplejsze wspomnienia z pewnością pozostaną z nami nie tylko o niesamowitym wielonarodowym europejskim kraju – Belgii, ale przede wszystkim o naszych nowych przyjaciołach – chórzystach „Domino Cantes” i ich zwolennikach. Dziękujemy za gościnność, niezapomniane wrażenia i inspiracje do twórczych poszukiwań!

Nasza podróż stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu ambasadora Polski w Parlamencie Europejskim Michała Boni, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, urzędowi do spraw narodowości i religii winnickiej obwodowej administracji państwowej i polskich przyjaciół w Brukseli. W imieniu zespołu „Srebrne Głosy” wyrażamy szczerą wdzięczność za wsparcie i możliwość realizacji marzeń. Otóż, marzenia się spełniają!

Irena Godna, 14.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *