Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Zełeński: Wybuch elektrowni jądrowej w Zaporożu oznacza koniec Europy

Zełeński: Wybuch elektrowni jądrowej w Zaporożu oznacza koniec Europy

Fot. Ukrinform

„Rosja jest państwem terrorystą. Ona teraz prowadzi jądrowy terror. Jeżeli wybuchnie elektrownia w Energodarze to może oznaczać koniec Europy” – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaapelowal do krajów Zachodu by te zareagowały na ostrzelanie przez Rosję reaktorów Zaporoskiej elektrowni jądrowej.

„Popiół jądrowy, którym rosyjscy propagandziści grozili zasypać cały świat staje się realnością. Pomóżcie natychmiast zatrzymać rosyjskich żołnierzy . Wykrzyczcie to swoim politykom. Grozi nam ewakuacja całej Europy. Nie dopuśćcie tego!” – zaapelował do światowej wspólnoty Zełeński.

Przypomnimy, że w nocy w piątek 4 marca wskutek rosyjskiego ostrzału Zaporoskiej elektrowni jądrowej wybuchł pożar.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uprzedził, że wybuch na Zaporoskiej elektrowni jądrowej mógłby być dziesięciokrotnie potężniejszy niż w Czarnobylu.

Według stanu na 9 godzinę rana 4 marca budynek administracyjny elektrowni oraz brama wjazdowa już były pod kontrolą okupantów.

Strona ukraińska poinformowała o sytuacji IAEA – międzynarodową organizację dla rozwoju współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

W Energodarze funkcjonuje 6 reaktorów. Na całej Ukrainie jest ich 15. Zaporoska elektrownia jądrowa jest największa w Europie.

Słowo Polskie za: ukrinform, 4 marca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code