Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ze stolicy jabłek na Podolu do stolicy jabłek w świętokrzyskiem

Ze stolicy jabłek na Podolu do stolicy jabłek w świętokrzyskiem

Podolanie w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach

W dniach 16-17 lipca grupa podolskich samorządowców, urzędników oraz przedstawicieli unijnych i innych programów rozwojowych, wspierających reformy na Ukrainie, gościła w powiecie sandomierskim w celu zapoznania się z polskim doświadczeniem w dziedzinie produkcji i sortowania jabłek oraz rozwoju turystyki regionalnej.  

Podczas pobytu w Polsce ośmioosobowa grupa gości z obwodu winnickiego – m.in. z Baru, Sewerynówki oraz Winnicy odwiedziła Inkubator Przetwórczy oraz wytwórnię win owocowych „Winnica Sandomierska” w Dwikozach, zakłady Grupy Produkcyjnej „Złoty Sad” w Samborcu, gospodarstwo agroturystyczne „Chata pod bocianem” w Szymanowicach Dolnych. Goście z kraju nad Dnieprem zapoznali się z instrumentami przyciągania turystów, m.in. City Placement (atrakcje Sandomierza pod kątem lokalizacji wydarzeń w serialu „Ojciec Mateusz”), organizowaniem spływów kajakowych, zwiększenia atrakcyjności turystycznej terenów gminnych.

Powiat Sandomierski został wybrany nie przypadkowo. W tym regionie panują bardzo podobne warunki pod względem uprawy jabłek i jagód, jakie są w rejonie żmeryńskim i barskim na Winniczyźnie.

Wyjazd na Sandomierszczyznę został organizowany w ramach realizacji projektu „AppleWay”, finansowanego przy wsparciu Unii Europejskiej (program Mayors for Economic Growth) na terenie dwóch hromad na Podolu – Barskiej i Sewerynowskiej. Pieczę nad realizacją projektu zapewniła NGO Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód oraz doradców z programu U-LEAD.

Słowo Polskie, 19.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code