Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zdołbunowski Big Ben

Zdołbunowski Big Ben

Chociaż nie ma w Zdołbunowie Pałacu Westminsterskiego, jest natomiast rzymskokatolicki kościół pw. Św. Piotra i Pawła. Teraz na nim zaczął pracować zegar. Dzwony biją co godzinę, wskazując odpowiedni czas. Także w nocy.

Kilka razy zegar na wieży tej świątyni próbowano naprawić, lecz bez powodzenia. Jednak w końcu udało się! Petycję z propozycjami, aby zegar na kościele naprawiono i podświetlono, umieszczono na stronie lokalnych petycji 8 lutego br, jednak wówczas została prawie bez podpisów.

Zdołbunowska parafia pw. Św. Piotra i Pawła należy do rówieńskiego dekanatu łuckiej diecezji. Nazwa Zdołbunów znana jest od roku 1629. W 1903 miastu Zdołbunów nadano prawa miejskie, od 1924 stało się centrum powiatowym województwa wołyńskiego II RP. W roku 1939 Zdołbunów stał się miastem rejonowym. Po II wojnie światowej do świątyni w Zdołbunowie dojeżdżał Sługa Boży o. Serafin Kaszuba OFM Cap.

W roku 1960 kościół został zamknięty przez Sowietów, a następnie do fasady dobudowano sklep meblowy. W latach 60-80 zdołbunowscy rzymscy katolicy, nielegalnie gromadzili się na nabożeństwa w domach prywatnych. Dzięki staraniom oo. Antoniego Andruszczyszyna i Władysława Czajki w Boże Narodzenie 1991 roku władze pozwoliły odprawić uroczystą Liturgię w kościele, który oddano wiernym 29 maja 1992 roku. W Zdołbunowie posługują księża diecezjalni.

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo.pro, 26.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code