Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zbiórka na renowację pomnika bitwy pod Hodowem (1694 r.)

Zbiórka na renowację pomnika bitwy pod Hodowem (1694 r.)

W 2014 roku przypada okrągła, 320. rocznica bitwy pod Hodowem (11.06.1694 r.), którą przyjęto nazywać Polskimi Termopilami. Podczas bezprecedensowej w historii wojskowości bitwy, garstka polskich obrońców (7 chorągwi husarii i pancernych w sile około 400 ludzi) skutecznie odparła najazd sił tatarskich w liczbie około 40 tys. ludzi. Fundacja MOSTY, we współpracy z Ambasadą RP w Kijowie, podjęła się realizacji projektu renowacji pomnika upamiętniającego bitwę, ufundowanego przez króla Jana III Sobieskiego.

 Pomnik znajduje się w złym stanie technicznym, co ilustruje załączona fotografia. W związku z powyższym Fundacja MOSTY we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie postanowiły zadbać o przywrócenie jego świetności.

 W tym celu w listopadzie 2013 roku została zorganizowana w Hodowie wizyta prof. Janusza Smazy z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W efekcie współpracy z prof. J. Smazą został przygotowany wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu renowacji pomnika, złożony przez Fundację MOSTY w listopadzie 2013 roku w ramach priorytetu Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.

 W końcu stycznia 2014 roku MKiDN przyznało na projekt restauracji pomnika 60 tys. PLN. Na pokrycie wszystkich zaplanowanych wydatków dotyczących renowacji tego zabytku potrzeba jeszcze około 15 tys. PLN.

 W związku z powyższym Fundacja MOSTY zwraca się z prośbą o wsparcie przedsięwzięcia mającego na celu restaurację pomnika w Hodowie. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasadą RP w Kijowie.

 Dane do przelewu:

Fundacja MOSTY
ul. Napoleońska 20A
05-400 Otwock
PKO BP – 89102011270000130202152916
Dane do przelewu z zagranicy:  Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
Przelew z dopiskiem – DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE (Hodów)                                                                                                                        bwp

 Więcej informacji o projekcie i zbiórce na stronie internetowej Fundacji MOSTY

Informacja o projekcie na stronie internetowej Ambasady RP w Kijowie

W czerwcu 1694 roku miała miejsce zbrojna napaść tatarów na ziemie polskie przeprowadzona w celu pozyskania jasyru. Do ich odparcia skierowano 7 chorągwi z Okopów Świętej Trójcy pod dowództwem Konstantego Zahorowskiego i Szańca Panny Marii pod dowództwem Mikołaja Tyszkowskiego. Były to wojska husarskie i pancerne.

Do pierwszego starcia doszło na polach hodowskich. Polacy pojmali dwóch Murzów, ale do niewoli dostał się Mikołaj Tyszkowski, który został z niej potem wykupiony. Po tym starciu Polacy, w obliczu przygniatającej przewagi tatarskiego najazdu wycofali się do Hodowa, w którym husaria zeszła z koni i wykorzystała do obrony będące już na miejscu z powodu wcześniejszych najazdów kobylice. Ataki, pieszo i z pomocą broni palnej, przez pięć do sześciu godzin odpierało ok. 400 polskich husarzy. Kiedy skończyła się amunicja, husarze strzelali tatarskimi strzałami wkładanymi do luf zamiast kul. Tatarów było według różnych szacunków od 25 do 70 tysięcy, jednak król Jan III Sobieski podawał w rozmowie z Mikołajem Złotnickim liczbę 40 000, co dawałoby stosunek sił 100:1.

Nie mogąc pokonać obrońców, Tatarzy wysłali Lipków, czyli polskich tatarów, z żądaniem kapitulacji. Polacy odmówili, wobec czego Tatarzy wycofali się do Kamieńca Podolskiego ze względu na znaczne straty. Dzięki polskiemu zwycięstwu powstrzymany został cały najazd tatarski.

W bitwie większość Polaków odniosła rany, a zabitych było kilkudziesięciu. Konstanty Zahorowski zmarł z powodu odniesionych ran trzy dni po bitwie.

Jan III Sobieski obdarował husarzy pieniędzmi i końmi i w 1695 roku kazał postawić im pomnik. Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code