Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wizyta Zbigniewa Rau na Ukrainę

Wizyta Zbigniewa Rau na Ukrainę

Fot. MSZ RP

Przewodniczący OBWE, szef polskiego resort spraw zagranicznych Zbigniew Rau, zakończył pierwszą oficjalną wizytę na Ukrainie od momentu objęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE.

Podkreślił konieczność podejmowania działań na rzecz rozwiązania kryzysu w tym kraju i wokół niego zgodnie z prawem międzynarodowym oraz zasadami i zobowiązaniami OBWE.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Poległych za Ukrainę. Następnie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

Spotkanie Z. Raua z ministrem D. Kułebą koncentrowało się na deeskalacji napięć na Ukrainie i wokół niej, a także na poprawie sytuacji humanitarnej społeczności dotkniętych konfliktami.

Następnie urzędujący przewodniczący OBWE odbył spotkanie z przedstawicielami OBWE na Ukrainie: szefem Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) ambasadorem Yaşarem H. Çevikiem, Specjalnym Przedstawicielem Przewodniczącego OBWE na Ukrainie i w TGK ambasadorem Mikko Kinnunenem oraz Koordynatorem Projektów OBWE na Ukrainie ambasadorem Henrikiem Villadsenem. Podczas tych spotkań minister Rau wyraził pełne poparcie dla prac TCG i SMM oraz zaniepokojenie niedopuszczalnymi ograniczeniami w zakresie swobody przemieszczania się obserwatorów, w szczególności na niekontrolowanych przez rząd obszarach Ukrainy. Podkreślił, że utrzymujące się wyzwania skutecznie utrudniają misji wypełnianie jej mandatu.

Minister Rau odbył następnie spotkanie z przedstawicielką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Ukrainie Florence Gillette oraz z wicepremier i minister ds. reintegracji terenów tymczasowo okupowanych Iryną Wereszczuk. Spotkanie z Gillette było okazją do wyrażenia wdzięczności za zapewnianie pomocy humanitarnej w trudno dostępnych miejscach na obszarach dotkniętych konfliktem oraz wieloletnią, efektywną współpracę Polski z MKCK na Ukrainie. Wicepremier Wereszczuk omówiła z ministrem Rauem negatywny wpływ konfliktu na ludność cywilną i możliwe formy jej wsparcia.

Po spotkaniach minister Rau udał się do Charkowa, gdzie odwiedził lokalne Biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Następnie złożył wizytę na szkoleniu z zakresu zwalczania cyberprzestępczości “Development and Implementation of Information Security Management System”, organizowanym przez OBWE dla ukraińskiej policji.

Minister Rau zakończył wizytę spotkaniem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Słowo Polskie za: MSZ RP, 16 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *