Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zaprzysiężenie Konstytucji III Maja

Zaprzysiężenie Konstytucji III Maja

Jan Piotr Norblin. Fragment rysunku „Zaprzysiężenie Konstytucji III Maja

Konstytucja III Maja Rzeczypospolitej Polskiej Obojga Narodów była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesna Konstytucją, pierwszą tego typu w Europie.

Sejm Czteroletni przyjął ją przez aklamację po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. Konstytucja stała się najważniejszą ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzała ona podwaliny monarchii konstytucyjnej z nowym, zdolnym do działania Sejmem.

Moment zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja narysował francuski malarz Jan Piotr Norblin. Dzięki jego pracy wiele lat później Jan Matejko stworzył swoje dzieła poświęcone temu okresowi historii Rzeczypospolitej Polskiej.

Szkicując panoramę Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie Norblin miał mnóstwo pracy, bo jak mówią eksperci na jego szkicach można się doliczyć 1000 osób.

„To, co zrobił Norblin, można porównać do pracy dzisiejszych dziennikarzy i reporterów, ale jednak my robimy zdjęcia rejestrując chwilę i nie myśląc o wieczności, natomiast obrazy były przewidziane jako coś trwałego, świadczyły o chwalebności danego wydarzenia” – komentował w wywiadzie dla RMF historyk sztuki Aneta Biały.

Informacja

W zbiorach winnickiego Muzeum Sztuki zachowała się znaczna część oryginałów rysunków Jan Piotra Norblina. Trafiły one tam z posiadłości polskiego ziemiaństwa wskutek przewrotu bolszewickiego w 1917 roku. Wśród tych zbiorów kilka to szkice z zaprzysiężenia Konstytucji 3-Majowej.
Na rewersie powyższego rysunku adnotacja ołówkiem: „Dzień III Maja 1791 r., w którym konstytucja uchwalona została Izba Seymowa w Zamku Warszawskim przez Norblina rysowana Malarza Francuskiego którego Xiężna Czartoryska Generałowa podówczas Ziem Podolskich była do Polski sprowadziła”.

Słowo Polskie, 3 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code