Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na prelekcję „Z sowieckich łagrów do irańskiego kina. Wykład o Annie Borkowskiej”

Zaproszenie na prelekcję „Z sowieckich łagrów do irańskiego kina. Wykład o Annie Borkowskiej”

5  września 2019 r., o godz. 15:00 w pomieszczeniach Winnickiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej im. Timiriaziewa na ul. Sobornej 73. Będzie dostępny sprzęt multimedialny do prezentacji materiałów wizualnych.

Zapraszamy na prelekcję Ivonny Nowickiej o Kresowiance Annie z Dunin Borkowskich, która po gehennie sowieckich łagrów znalazła ratunek w Iranie. Jej losy z jednej strony są indywidualne i wyjątkowe, z drugiej zaś odzwierciedlają przejścia 121 tys. Polaków, którzy zdołali wydostać się z „nieludzkiej ziemi” sowieckiej. Prelekcja będzie ilustrowana cytatami ze wspomnień Anny Borkowskiej oraz materiałami audiowizualnymi. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego zdecydowała się ona pozostać w Iranie i jak zrealizowała tam swoją potrzebę życia ze sztuką. Obejrzą sceny z jej udziałem z irańskich filmów fabularnych oraz unikalne fragmenty jej wspomnień z archiwum prelegentki. Całość dopełnią informacje o pierwszym filmie dokumentalnym poświęconym polskim uchodźcom wojennym w Iranie oraz o największym polskim cmentarzu w tym kraju. Nie zabraknie również wzmianek o związkach Anny Borkowskiej z Ukrainą.

Ivonna Nowicka — polska iranistka i tłumaczka. Mieszkała w Iranie i wielokrotnie ten kraj odwiedzała. Od kilku lat zajmuje się m.in. losami i sylwetkami Polaków, którzy podczas II wojny światowej znaleźli w tym kraju schronienie jako dzieci. Jest autorką przekładów opowiadań perskich na język polski i poezji polskiej, m.in Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej, na język perski. Jest członkinią zespołu Stara Śpiewka, który wykonuje tradycyjne pieśni słowiańskie.

Słowo Polskie, 2 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *