Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie do udziału w X edycji Konkursu „Być Polakiem”

Zaproszenie do udziału w X edycji Konkursu „Być Polakiem”

Do udziału w X Jubileuszowej edycji Konkursu „Być Polakiem” zaproszeni są uczniowie (Moduł A) i nauczyciele polonijni (Moduł B).

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat Konkursu szczególnie zachęci dzieci i młodzież do myślenia o własnej tożsamości. Nieodparcie będą się, szczególnie młodzieży, nasuwać pytania: „czy być Polakiem poza granicami kraju to wartość dodana i dlaczego ? Jak życie w dwukulturowości wzbogaca i rozszerza horyzonty myślenia ? Jakie wartości kultury polskiej najsilniej wzmacniają polskość i pomagają czuć się Polakiem ?” Na te i inne pytania będą odpowiadali, zmagając się z zadaniem konkursowym.

Mamy świadomość wielości oferty konkursowej: konkursy czytelnicze, deklamacyjne, teatralne itp. Wszystkie są ogromnie ważne, potrzebne i sekundujemy im z ogromną życzliwością.

Konkurs „Być Polakiem” wnosi jednak nowy pierwiastek refleksji nad własną tożsamością. Bez jej mniej lub bardziej świadomego określenia nie da się być Polakiem w pełnym tego słowa znaczeniu. To jest takim, o którym Prezydent Ryszard Kaczorowski powiedział : „Zrozumiałem, że być Polakiem to zabiegać o to, aby flaga polska zawsze powiewała na równi z innymi flagami”. Do takiego przekonania chcemy prowadzić młodzież polonijną poprzez proponowanie jej udziału w Konkursie „Być Polakiem”.

Dlatego pozwalamy sobie prosić Państwa o wykorzystanie wszystkich możliwości dotarcia do młodzieży i zachęcenia ich do udziału w Konkursie. Nauczycieli nie trzeba zachęcać lecz przekonać, że ich ogromny warsztat metodyczny wart jest pokazania i upublicznienia, aby mogli korzystać z niego także inni nauczyciele. Będzie to możliwe, bo konspekty chcemy wydać w formie książkowej.

W załączeniu znajduje się zaproszenie do udziału w Konkursie „Być Polakiem” Moduły A i B.

Wszelkie pytania dotyczące obydwu modułów można kierować : [email protected]

INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE ORGANIZATORA: FUNDACJA ŚWIAT NA TAK: http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-x-2019/

oraz w załącznikach:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 2019

KALENDARIUM 2019

LIST DO UCZESTNIKÓW Być Polakiem 2019

REGULAMIN

Moduł A ZAPROSZENIE Byc Polakiem 2019

Moduł B ZAPROSZENIE Byc Polakiem 2019

Słowo Polskie na podstawie listu Joanny Fabisiak, Poseł na Sejm RP, Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Konkursu, 15 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code