Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na Dni Ukrainy na UMCS w Lublinie

Zaproszenie na Dni Ukrainy na UMCS w Lublinie

Wydarzenia pro ukraińskie, organizowane przez aktywnych studentów wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, które mają cykliczny charakter.

W 2017 roku była przeprowadzona dyskusja na temat „Trzy lata bez Krymu. Konsekwencje i wnioski” z dyplomatami Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, a w 2018 przez Samorząd Studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS we współpracy z Centrum Europy Wschodniej UMCS była zorganizowana I edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo” pod patronatem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. Kontynuacja tego wydarzenia już jest tradycją dla studentów tego wydziału i w tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane już II edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo na wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS” przez studentów należących do Europejskiego koła naukowego, pracowników UMCS oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.

W ramach „Dni Ukrainy” gości będą mieli możliwość poznać sytuację polityczną naszego wschodniego sąsiada w obliczu zwykłych ludzi pod czas prezentacji zdjęć i pokazu filmu. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja naukowa „Europa – nasz wspólny dom”, która będzie przeprowadzona w dwóch częściach: studencka i ekspercka. Studenci UMCSu wraz ze studentami Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franka będą przedstawiać referaty na temat „Dekada wschodniego partnerstwa”. Promotorem tego panelu będzie dr Damian Szacawa (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej). Tematem drugiego panelu jest –  „Wielowymiarowość zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa Europy Srodkowo-Wschodniej” pod przewodnictwem dr. J. Olchowskiego (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej).

Mamy zaszczyt Państwa poinformować, iż na wydarzeniu będzie gościł Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, na drugi dzień, w ramach eksperckiej części konferencji „Europa- nasz wspólny dom”. Tematem dyskusji naukowej będzie „Quo Vadis Ukraina? Ukraina po 2014 roku: sukcesy, porażki, perspektywy”. Temat ten jest bardzo aktualny w kontekście euro integracji Ukrainy.

W wydarzeniu tym będzie brał udział przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce. Także zaproszeni eksperci: prof. dr hab. Markijan Malskyy – dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franki; Krzysztof Stanowski — Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin; prof. dr hab. W. Baluk — Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS. Prowadzić będzie  — Prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

To niejedyne co dla nas przygotowali organizatorzy. Czekają na gości także „Warsztaty Europejskie”. To jest interaktywny wykład na temat Unii Europejskiej dla uczniów lubelskich szkół.

II edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo” będzie miała miejsce 10-11 marca na wydziale Politologii i Dziennikarstwa.

Słowo Polskie za: UMCS, 3 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code