Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zaostrzenie przepisów wizowych dla osób ubiegających się o wyjazd do krajów strefy Schengen

Zaostrzenie przepisów wizowych dla osób ubiegających się o wyjazd do krajów strefy Schengen

15 października na Ukrainie weszły w życie zmiany do trybu wizowego dla obywateli Ukrainy, którzy mają zamiar wjechać do krajów strefy Schengen, otrzymując wizę za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych.

Zawiłości nowych reguł tłumaczyli konsul ds. wizowych Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Sylwester Rudy oraz konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek podczas spotkania merytorycznego z nauczycielami języka polskiego, które odbyło się 19 października w hotelu „Podole”:


Musimy zacząć stosować dyrektywę Komisji Europejskiej w tym jej aspekcie, który dotyczy załączników do wniosku wizowego. Mówiąc dokładnie – zwiększyła się ilość dokumentów potrzebnych do aplikowania o wizę do krajów Schengen. Nie jest to wzrost w sposób radykalny ale może nieco utrudnić wyjazd ludziom, wyjeżdżającym do Europy w celach innych niż kulturalne i naukowe. Krótko mówiąc, do wniosków wizowych trzeba będzie dołączyć dokument, potwierdzający miejsce pracy wnioskodawcy, albo zaświadczenie od pracodawcy, albo świadectwo rejestracji firmy, czy to fizyczna osoba-przedsiębiorca, czy jakakolwiek inna forma gospodarcza. Także trzeba będzie dołączyć dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych (według dyrektywy na jeden dzień pobytu w Polsce cudzoziemiec musi posiadać środki w wysokości 100 złotych) – czy to wyciąg z banku o ruchu pieniędzy na koncie za ostatnie 3 miesiące czy to czeki podróżne. To są te główne zmiany, będą one na pewno bolesne dla niektórych obywateli Ukrainy, ale niestety Polska i tak najdłużej odraczała wprowadzenie tej majowej dyrektywy w życie. To wymóg Komisji Europejskiej, który musimy spełnić. Mamy nadzieję, że ten problem nie wpłynie na ilość wydawanych przez nas wiz, i naszą operatywność…

 

Sytuacja dzisiaj, po tych szczególnie trudnych miesiącach jak maj, czerwiec, lipiec, wrzesień i nawet połowa października, trochę się unormowała, teraz można spokojnie korzystać z punktu przyjmowania wniosków wizowych, są także wolne miejsca w e-konsulacie. Dlatego informuję i zachęcam do korzystania z tych form składania wniosków wizowych. Nadal pozostaje możliwość zapisów w KG RP w godzinach od 14.00 do 15.00 dla osób zainteresowanych szybkim wyjazdem do Polski. Brak możliwości zarejestrowania w jednym systemie czy w drugim zgłasza się do Konsulatu. Jeśli państwo (przedstawiciele polskiej mniejszości, duchowieństwo i nauczyciele-poloniści) planujecie wyjazd grupowy i macie trudności z rejestracją, to bardzo proszę poinformować o tym czy to konsula ds wizowych Sylwestra Rudego, czy konsul Dianę Graczyk o tym, że jest przewidywany taki wyjazd i są pewnego rodzaju trudności, wtedy ułatwicie państwo sprawę sobie i dzieciom. Poinformujemy, co w danych przypadkach należy zrobić.

Ania Szłapak, 21.10.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code