Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Załoga samolotu ukraińskich linii UIA próbowała zawrócić maszynę na lotnisko w Teheranie

Załoga samolotu ukraińskich linii UIA próbowała zawrócić maszynę na lotnisko w Teheranie

Tak wynika ze wstępnego raportu irańskich śledczych, na który powołała się w czwartek agencja Associated Press.

Według agencji Reutera maszyna miała zapalić się w czasie lotu. Boeing 737 rozbił się w środę 8 stycznia 2020 r., wkrótce po starcie z portu lotniczego w stolicy Iranu. Zginęło 176 osób.

Na pokładzie było 176 osób – wśród nich 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, 10 Szwedów, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemiec i trzech Wielkiej Brytanii.

Przed lotem załoga nie zgłaszała żadnych problemów ani po przylocie do Teheranu, ani przed lotem powrotnym. Samolot zapłonął w powietrzu.

W raporcie tym cytowano świadków, którzy mieli widzieć to z ziemi, a także relacje z innych samolotów przelatujących na wyższym pułapie. Irański raport stwierdza, że przyczyną tragedii był problem techniczny, który wystąpił chwilę po wystartowaniu z lotniska w Teheranie. W raporcie nie stwierdzono, jakiego typu był to problem, jednak – jak zwrócił uwagę Reuters – źródło w kanadyjskich służbach przekazało, że jeden z silników maszyny niby miał ulec przegrzaniu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskie Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Premier Mateusz Morawiecki i Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz złożyli dziś kondolencje rodzinom i bliskim ofiar katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych w Iranie.

Depesza kondolencyjna w związku z katastrofą samolotu w Iranie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o ponad 160 ofiarach śmiertelnych dzisiejszej katastrofy lotniczej samolotu ukraińskich linii lotniczych, lecącego z Teheranu do Kijowa. Jestem dogłębnie wstrząśnięty tą wiadomością. Jednoczę się w bólu i cierpieniu z rodzinami wszystkich ofiar. Niech Bóg da im wieczne odpoczywanie.” – napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej.

Słowo Polskie za: TVN24, Ambasada RP w Kijowie, 10 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code