Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zakończenie roku szkolnego w szkole imienia Grocholskich w Winnicy

Zakończenie roku szkolnego w szkole imienia Grocholskich w Winnicy

3 czerwca w sali konferencyjnej Centralnego Uniwermagu w Winnicy odbyło się spotkanie, poświęcone zakończeniu kolejnego roku szkolnego w polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkole imienia Rodziny Grocholskich.

W trakcie wesołej i bogatej na popisy artystyczne i recytatorskie imprezy ponad 60 uczniów szkoły w wieku od 6 do 60 lat otrzymało dyplomy pamiątkowe i słodkie prezenty. Dla najbardziej aktywnych przewidziano specjalne nagrody w postacie gier planszowych, ufundowanych przez polski IPN oraz książki Zofii z Zamoyskich Tadeuszowej Grocholskiej „Wspomnienia bolesne 1917-1919”, którą otrzymał najstarszy podopieczny polonistki Lidii Paulukiewicz. Pani Lidia przybyła rok temu z polskiego Rzeszowa do stolicy Podola i zdobyła przychylność starszych i młodszych winniczan swoim wspaniałym podejściem do procesu nauki i zaangażowaniem w przygotowanie różnych imprez i konkursów.

Zespół artystyczny „Kresowiaczki”, działający przy Chrześcijańsko-Demokratycznym Związku Polaków Winnicy, wykonał piosenki „Bal na łące” oraz „Baloniki” a dwie jego członkinie – Anna Wójcicka i Nastia Kińdzierska zagrały na fortepianie muzykę Chopina.

Piękne wiersze w języku polskim recytowali Maria Oszowska, zwycięzca w swojej kategorii wiekowej winnickiego Dyktanda Języka Polskiego Roman Segeda i inne dzieci, także siedmiolatki.
Po emocjonalnej i rozśpiewanej części oficjalnej na uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek z kawą i herbatą. Wszyscy bardzo się ucieszyli, kiedy dowiedzieli się, że polonistka Lidia Paulukiewicz pozostanie na kolejny rok w Winnicy i nadal będzie uczyć polskiego w Szkole imienia Grocholskich.

Głównym organizatorem imprezy była Natalia Abaszkina, szkolny administrator. Wymienione działania odbywają się w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. Honorowy patronat nad szkołą sprawuje Rodzina Grocholskich, mieszkająca w Warszawie, potomkowie polskich ziemian Grocholskich, mieszkających niegdyś w Strzyżawce.

Słowo Polskie, 03.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code