Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Zakończenie roku szkolnego w punkcie nauczania języka polskiego im. Korczaka w Chmielnickim

Zakończenie roku szkolnego w punkcie nauczania języka polskiego im. Korczaka w Chmielnickim

Jak szybko minął kolejny rok szkolny. 29 сzerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/21 , dla uczniów Punktu nauczania języka polskiego imienia Janusza Korczaka działającego przy Chmielnickim miejskim związku Polaków.

Z tej okazji po raz kolejny zebraliśmy się w Klubie polskiej książki znajdującym się w Obwodowej Bibliotece imienia Tarasa Szewczenki. Tegoroczna akademia to pierwsze podobne święto w naszym związku . Każdy rok szkolny to czas codziennego wysiłku uczniów oraz nauczycieli ale także sukcesów i radości.

Dyplomy ukończenia początkowego kursu języka polskiego otrzymali najmłodsi uczniowie wieku 6-8 lat , które pod opieką pani Wiktorii Iwanowej na początku uroczystości zaśpiewali piosenkę Mucha w mucholocie, która bardzo im się spodobała.

Nauczycielki szkółki panie Irena Letawina oraz Wiktoria Iwanowa powitali obecnych gości i młodzież polskiego pochodzenia, życząc im dalszych sukcesów w nauce oraz zaprezentowali działalność punktu nauczania języka polskiego przez pokaz krótkiego filmiku.

Następnie dyplomy otrzymali uczniowie drugiego rocznika w wieku 10-12 lat.

Uczniowie starszego wieku szkolnego na zakończenie roku szkolnego napisali test egzaminacyjny z i otrzymali certyfikaty znajomości języka polskiego na poziomie A2 oraz B1.

Dla dzieci i ich rodziców przygotowano też krótki występ najbardziej aktywnych i utalentowanych uczniów , tak 10-letnia Nastia Smiszko recytowała wiersze patriotyczne ,a Bełkot Krystyna przedstawiła przepiękny taniec akrobatyczny ,a na koniec uczestnicy dziecięcego zespołu “Płoskirowskie dzwoneczki” zaśpiewali piosenki “Jak długo w sercach naszych”, oraz “Jesteśmy Półką i Polakiem”.

Każde dziecko otrzymało słodycze oraz notes z długopisem – niezbędne środki do dalszej nauki. Również uczciła nasze święto była absolwentka szkółki obecnie studentka Uniwersytetu Wrocławskiego Bożena Sawośko która opowiedziała dzieciom o studiach w Polsce.

Chociaż ten rok szkolny był trudny że względu na zagrożenia epidemiologiczne , staraliśmy się organizować dzieciom ciekawe aktywności oraz lekcje.
Tak dzięki pomocom dydaktycznym otrzymanym w ramach projektu Biało-czerwone ABC , prowadzono lekcje historyczne “Sojusz Piłsudski-Petlura” oraz “Kresowiacy dla Niepodległości”.
Też były organizowane różne warsztaty plastyczne , spotkania z młodzieżą oraz przeglądy filmów.

Także w roku 2020 odbyła się III edycja konkursu poezji patriotycznej dla dzieci i młodzieży szkolnej poświęconej Dniu Odzyskania niepodległości przez Polskę, na której gościliśmy wyjątkowego członka jury Konsula generalnego RP w Winnicy pana Damiana Ciarcińskiego.

Ponadto w tym roku szkolnym młodsze uczniowie wzięli udział w Dniu Papieskim, i w uroczystości z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za granicą.

Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy Nauczycielom i uczniom szkoły wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji w nauce.

Serdecznie życzymy naszym uczniom i ich rodzicom udanych wakacji, i oczywiście że czekamy na uczniów w nowym roku szkolnym.

Działalność punktu nauczania języka polskiego imienia Janusza Korczaka działającego przy Chmielnickim miejskim Związku Polaków na Ukrainie jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu Biało-czerwone ABC , wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie.

Irena Letawina, 6 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *