Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zakochani w poezji

Zakochani w poezji

W Żytomierzu 76 uczestników walczyło o laur pierwszeństwa w IV Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego, poświęconego 30-leciu działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Organizator Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie przy wsparciu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z Kijowa i Żytomierza, Białej Cerkwi i Korostenia, Choroszewa, Marjanówki oraz Reji, pobierające lekcje języka polskiego w szkołach państwowych, przy polskich organizacjach lub parafiach. Występy młodych adeptów sztuki deklamacji oceniało jury w składzie: prof. Iwona Niewiadomska, dr Wiktoria Zagórska-Antoniuk, mgr Mirosława Starowierow, mgr Wiktoria Laskowska-Szczur, Irena Świtelska. Jury brało pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, poprawność i płynność recytacji, ekspresję i ogólne walory artystyczne. Uczestników podzielono na trzy kategorie w zależności od wieku.

Warto zaznaczyć, że dzieci nie tylko perfekcyjnie nauczyły się na pamięć swoich wierszy, ale także dzięki pomocy nauczycieli wspaniale przygotowały artystyczną ich interpretację.

W kategorii 16-17 lat I-III miejsca za najlepsze wykonanie otrzymały Diana Witiuk, Oleksandra Łutaj i Jerzy Podorożny z Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielna przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

W kategorii 14-16 lat I  miejsce zdobyła Waleria Słobodeniuk-Sira, reprezentująca Żytomierskie Gimnazjum Humanistyczne nr 23. II-Oksana Rafałowska Rejska Szkoła Berdyczowskiego rejonu. III – Wsewolod Gabruk ze Szkoły Nr 27 oraz Teatr Lalek Modernpol przy ŻOZPU, wyróżnienie julia Makarenko z polskiego Centrum Oświatowo-Kulturalnego w Białej Cerkwi.

W kategorii 10-14 lat I miejsce wywalczył ł Georgij Szłapacki z Kijowskiej Polskiej Młodzieżowej Asocjacji „Młodzi i kreatywni’, II – Mikołaj Perwak z kulturalno – Oswiatowego Stowarzyszenia „Swietlica Polska” w Baranówce, III – Oleksandra Bondarczuk ze Szkoły Nr 27 oraz Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Również w tej kategorii Przyznane wyróżnienia dla Marharyty Osowskiej (ŻOZPU), Anny Obodzińskiej (Szkoła Nr 5 w Żytomierzu), Antoni Leus (ŻOZPU), Anastasiia Serwyńska (m. Szkoła Nr 7 w Korosteniu), Dasza Osipczuk (Szkoła Nr 30 w Żytomierzu).

Zwycięzcy Konkursu otrzymali od organizatorów dyplomy i prezenty (tablety, plecaki, T-shirty i in.) oraz wszyscy uczestnicy otrzymały upominki.

W imieniu organizatorów chce podziękować uczestnikom, nauczycielom, rodzicom i prezesom organizacji polskich prace za przygotowanie młodzieży i umiłowanie polską poezją.
Czekamy za rok!

Wiktoria Laskowska-Szczur, www.zozpu.zhitomir.net, 17 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code