Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zainspirowani kurpiowskim rękodziełem

Zainspirowani kurpiowskim rękodziełem

Na początku kwietnia członkowie winnickiej Konfederacji Podola XXI wieku wzięli udział w warsztatach z wycinankarstwa, wzorujących się na zachowanych starych tradycjach, rzemiosłach, a także kultury oraz atmosfery zaangażowania się w osiągnięcie wspólnego celu – stworzenie przepięknej wycinanki według starych wzorów ludowych pod opieką doświadczonego specjalisty-pedagoga Lilii Koncewicz.

– Chcieliśmy pokazać, jak kiedyś na Podolu ludzi przygotowywali się do świąt, jak wykorzystywali takie rzemiosła, jak wycinankarstwo czy pisankarstwo w swoim codziennym życiu. Podczas warsztatów rozmawialiśmy również o tym, jak Podolanie upiększali i dekorowali swoje domy przed świętami. Sądzę że to bardzo ciekawy temat, dotykamy żywej historii – opowiada o pomyśle przeprowadzenia warsztatów z wycinankarstwa w Winnicy, prezes Konfederacji Polaków Podola XX wieku, Helena Gawryluk.

Zdaniem organizatorów warsztatów, ważne miejsce w kulturze mieszkańców Podola posiadają wycinanki podolskie, wzorowane na starych rusińskich i polskich rysunkach. Wycinanka w twórczości ludowej to ozdoba, wycięta z papieru za pomocą nożyczek czy noża o różnych kształtach z wykorzystaniem różnych rodzajów symetrii oraz łączeń. Często  motywy na papierze są powtarzane. Wycinanki w zależności od wyglądu nazywane są gwiazdami, kółkami, drzewkami, kogutkami, itp. Każda wycinanka ma w sobie jakąś ideę, czasami wnikliwy widz może rozpoznać kilka oddzielnych wątków, przewijających się przez to papierowe rękodzieło.

– Wycinanki są bardzo ważnym elementem naszej kultury, dlatego przetrwały one do dziś. Niedawno widziałam w telewizji polsko-ukraiński mecz z piłki nożnej, gdzie nawet symbol spotkania, herb, był wykonany w kształcie wycinanki – dodaje Helena Gawryluk.

Praca z wycinankami tak pochłonęła jej uczestników, że zamiast zaplanowanej przez organizatorów godziny zajęć, warsztaty trwały trzy razy dłużej. Wzięło udział w nich dziesięć osób, członków KPP XXI wieku, wzory na wycinanki przygotowała „majstryni” Lilia Koncewicz. Pani Lila, która przyszła na zaproszenie członków organizacji, motywowała uczestników zajęć do samodzielnego projektowania wzorów wycinanek. Dwie dziewczynki na tyle były pochłonięte zajęciami, że w krótkim czasie wymyśliły własne wycinanki, wykorzystując technikę, której nauczyły się od doświadczonej specjalistki z dziedziny rękodzieła.

Polska społeczna organizacja Konfederacja Polaków Podola XX wieku stara się podtrzymywać polską kulturę i tradycje, poprzez organizowanie różnych imprez patriotycznych oraz warsztatów artystycznych, w najbliższych planach prezes Heleny Gawryluk jest przeprowadzenie warsztatów z pisankarstwa.

Ania Szłapak, bwp

 

Zdjęcia z warsztatów

{morfeo 557}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code