Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zagraniczne placówki dyplomatyczne o Powstaniu Warszawskim

Zagraniczne placówki dyplomatyczne o Powstaniu Warszawskim

Fot. http://wiadomosci.gazeta.pl

Część polskich ambasad, w tym USA, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, uczciła lub odnotowała przypadającą we wtorek 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe posty zamieściły też w sieci placówki NATO i instytucji UE w Polsce.

Najwięcej uwagi obchodom polskiego zrywu poświęciła ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. „Dziś jest 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!” – czytamy na profilu ambasady na Twitterze. Do postu dołączono wizerunek sierżanta amerykańskiej Piechoty Morskiej trzymającego w dłoniach Znak Polski Walczącej.

Amerykańska placówka zamieściła także linki do kilku publikacji historycznych na temat Powstania oraz zapowiedzi i relacji z uroczystości upamiętniających 73-lecie rozpoczęcia zbrojnego oporu przez okupowaną stolicę.

Ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones uczestniczył m.in. we wtorkowych obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. „Złożyłem dziś wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd i uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!” – napisał Jones na Twitterze, dołączając fotografię Grobu, który zdobią liczne wieńce.

Udostępnił też post ambasady ze zdjęciem sierżanta US Marines, zapewniając w komentarzu: „Oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność”.

73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zauważyła też ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce. „Dziś przypada 73. rocznica Powstania Warszawskiego – największej próby zbrojnej, jaką podczas II wojny światowej podjął ruch oporu w Europie” – czytamy na profilu twitterowym placówki. Wpis opatrzono zdjęciem bombardowanej Warszawy.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel dodał we wtorek do swego profilu na Twitterze fotografię swej stołecznej siedziby z opuszczonymi do połowy flagami Niemiec i Unii Europejskiej. „Dziś upamiętniamy ofiary niemieckich zbrodni w Powstaniu” – brzmi opis obrazu. W poniedziałek z kolei dyplomata podzielił się z obserwatorami swego konta wrażeniami z obchodów, które zorganizowano z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Krasińskich w Warszawie. „Bardzo poruszająca uroczystość!” – napisał Nikel.

Francuski ambasador Pierre Levy przypomniał natomiast, że reprezentacja kierowanej przez niego placówki wzięła udział w sobotnim, wieczornym Biegu Powstania Warszawskiego. „Dziękuję ekipie Ambasady Francji za udział w #BiegPowstaniaWarszawskiego i promowanie #Paris2024” – napisał Levy na Twitterze.

73. rocznicy wybuchu polskiego Powstania post poświęciło też Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. „Dziś 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jesteśmy pełni szacunku dla powstańców” – napisano na Twitterze. Poniżej – fotografia stołecznego Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego.

O 73-leciu zrywu pamiętał też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. „Pamięć o żołnierzach Powstania i cywilnych ofiarach łączy wszystkich Polaków. Jesteśmy i będziemy różni, ale nigdy w tej sprawie” – podkreślił były polski premier na swym prywatnym twitterowym koncie.

Przedstawicielstwo NATO w Polsce udostępniło z kolei tweeta kancelarii premier Beaty Szydło przedstawiającego okolicznościową grafikę związaną z rocznicą stołecznego zrywu i podpisem: „Cześć Bohaterom Powstania Warszawskiego! #PowstanieWarszawskie #PW1944 #Pamiętamy”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 04.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code