Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Gromadzą się chmury nad kandydaturą Saakaszwiliego na stanowisko ukraińskiego wicepremiera

Gromadzą się chmury nad kandydaturą Saakaszwiliego na stanowisko ukraińskiego wicepremiera

Fot. TSN

Jeżeli ukraiński parlament pozwoli na mianowanie Micheila Saakaszwilego wicepremierem Ukrainy, Gruzja może wówczas nawet odwołać swojego ambasadora z kraju nad Dnieprem.

Ambasador Gruzji w Kijowie Teimuraz Szaraszenidze oświadczył ,że mianowanie byłego prezydenta Gruzji wicepremierem Ukrainy ,Gruzja uzna za nieprzyjacielski krok wobec swojego kraju. Jako powód podał uznawanie Saakaszwilego winnym przez gruzińskie państwo i przypomniał, że swego czasu Gruzja zwróciła się do ukraińskiej strony o zatrzymanie i przekazanie Micheila Saakaszwilego Gruzji i przekazała materiały wszczętych postępowań karnych.

Na Ukrainie 52-letni Micheil Saakaszwili do dziś jest postrzegany jako reformator, który przyczynił się do szybkich przemian w Gruzji. W kraju nad Dnieprem był  w czasach prezydenta Poroszenki szefem administracji obwodu odeskiego . Po pokłóceniu się ze środowiskiem byłego ukraińskiego prezydenta ,Saakaszwili został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa i wydalony na teren Polski. Po jakimś czasie, łamiąc przepisy graniczne Saakaszwili powrócił na Ukrainie i zaczął tworzyć tutaj własną partię polityczną.

Wkrótce po powrocie na Ukrainę organy ścigania zatrzymały uciekiniera. Wówczas Saakaszwili nawet uciekał przed policją po dachach budynków.

Po dojściu do władzy Wołodymyra Zełeńskiego Saakaszwilemu przywrócono ukraińskie obywatelstwo. Po tym były gruziński prezydent zadeklarował swoją gotowość pracy pod auspicjami nowych ukraińskich elit.

Słowo Polskie, 26 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code