Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Za piękną kolędę na Podolu można otrzymać zaproszenie do Watykanu

Za piękną kolędę na Podolu można otrzymać zaproszenie do Watykanu

Winnicką parafię pw. Św. Ducha z kolędą i prezentami dla dzieci 12 stycznia 2014 roku odwiedził biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

Jego wizyta zbiegła się w czasie z uroczystością Chrztu Pańskiego. Temu świętu biskup Leon poświęcił kazanie i późniejszą rozmowę z parafianami i seminarzystami Redemptoris Mater, którzy w pełnym składzie przybyli na Mszę o 17.00.

Tradycyjnym styczniowym wizytom biskupa towarzyszą kolędy. Tym razem na przemian z Leon Dubrawskim kolędowali i młodsi parafianie i starsi. Rozeszli się wszyscy do domu wtedy, gdy zegar wskazywał 20.00. Leon Dubrawski zachęcał do kolędowania w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku.

Specjalne „medale” z wizerunkiem Jezusa, Maryi i Świętych a także cukierki dostali młodzi katolicy, którzy zdołali odpowiedzieć na podchwytliwe pytania ze strony biskupa, dotyczące Sakramentu Chrztu albo zaśpiewali kolędę. Bardzo pozytywnie została oceniona przez gości z Kamieńca Podolskiego kolęda „Spy Isuse” w specjalnej aranżacji. Rozczulony biskup nawet obiecał, że rozpatrzy możliwość zabrania ze sobą dziecięcego chóru z winnickiej parafii Św. Ducha na spotkanie z Papieżem w Watykanie!

Tradycyjnie katolicy Podola są postrzegani jako Polacy, chociaż duchowieństwo zachowuje parytet, i zaprasza do uczestnictwa w Mszach świętych także i Ukraińców. Pomiędzy Patriarchami Cerkwi Prawosławnej, Greckokatolickiej i Papieżem istnieje ugoda, mówiąca o uznawaniu przez różne konfesje Sakramentów Świętych, udzielonych w różnych cerkwiach i kościołach. Jak powiedział w kazaniu na Wiszeńce ksiądz biskup, wypadki przechrzczenia, które się zdarzają, są karygodne i nie są zgodne z ideologią chrześcijaństwa.

– Mało kto pamięta datę swego chrztu. Ale przecież to jeden z najważniejszych dni naszego życia – dzień, w którym otrzymaliśmy paszport do nieba. Sakrament Chrztu znajduje się na pierwszym miejscu wśród innych sakramentów. Jego znaczenie jest tak wielkie, opowiada biskup Leon, że jeżeli okazało by się, że nie byłbym ochrzczony, to musiałbym od nowa przechodzić przez święcenia kapłańskie i znów czekać na konsekrację  biskupa.

Dzięki niedzielnej wizycie ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej wierni z parafii Św. Ducha i innych parafii miasta Winnicy przypomnieli sobie znaczenie wszystkich Siedmiu Sakramentów Świętych – dowiedzieli się, że w trudnych sytuacjach, gdy jest zagrożone czyjeś życie można samodzielnie udzielić chrztu – a także zaśpiewali piękne polskie i ukraińskie kolędy.

JW, bwp

Zdjęcia z Mszy na Wiszence w Winnicy

{morfeo 503}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code