Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z wizytą w telewizji winnickiej

Z wizytą w telewizji winnickiej

14 lipca 2014 roku członkowie redakcji „Słowa Polskiego” wzięli udział w programie telewizyjnym „Euroczas”, który ukazuje się dwa razy w tygodniu w winnickiej państwowej telewizji WDT.
Podczas rozmowy z redaktorem Wołodymyrem Hrycykiem Jerzy Wójcicki i Mikołaj Bachur opowiedzieli o polskich mediach na Podolu i Ukrainie, historii powstania portalu WiZyt.NET oraz gazety „Słowo Polskie” a także podzielili się planami na przyszłość.

Program „Euroczas” jest poświęcony omówieniu pytań, związanych z europejską integracją Ukrainy. Podczas rozmowy z polonijnymi dziennikarzami w studiu telewizyjnym poruszano także kwestie polityczne. Polskojęzyczne media w tym państwie na swoich łamach wielokrotnie pisały o potrzebie reformowania gospodarki i wprowadzenia reformy samorządowej. Redakcja „Słowa Polskiego” tak samo optymistycznie, jak i inni mieszkańcy Ukrainy, do końca listopada patrzyła na przygotowywania przez rząd Azarowa do podpisania Umowy stowarzyszeniowej w Wilnie. Po haniebnej rezygnacji Janukowicza z parafowania tego dokumentu, członkowie redakcji pod polskimi flagami stanęli na Majdanach Winnicy, Chmielnickiego, Żytomierza oraz Kijowa. Włodzimierz Hrycyk interesował się, czy Polacy znajdowali się w „polu widzenia” służb specjalnych podczas akcji protestów, jakie są oczekiwania polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie po obaleniu reżimu Janukowicza i czerwcowym podpisaniu przez Petra Poroszenkę Umowy stowarzyszeniowej z UE oraz jak gazeta „Slowo Polskie” dociera do czytelnika.

Młody dziennikarz Mikołaj Bachur opowiedział o tym, jak on stał się członkiem redakcji polskiej gazety, o swoich planach studiowania w Polsce i wyjeździe do Gdańska w ramach Szkoły Młodych Liderów, na którą oddelegowuje go redaktor naczelny.

Pod koniec rozmowy w studiu telewizyjnym, jej uczestnicy omówili także współpracę redakcji „Słowa Polskiego” z kolektywem WDT. We wrześniu w ramach jednego z programów telewizyjnych, poświęconych działalności mniejszości narodowych na terenie Winnicczyzny ma pojawić się rubryka, poświęcona Polakom, którą będą przygotowywali dziennikarze „Słowa Polskiego”. Włodzimierz Hrycyk także zaprosił ich do współpracy przy tworzeniu programu „Euroczas”, ze względu na częste wyjazdy polonijnych dziennikarzy do Polski i większe doświadczenie w kontaktach z polskimi instytucjami samorządowymi, fundacjami, Sejmem i Senatem.

Mikołaj Bachur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code