Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z Warszawy na Podole

Z Warszawy na Podole

Fragmenty bukranionowego ornamentu, demontowanego z pałacu Grocholskich w Woronowicy podczas remontuPotomkowie słynnego rodu Grocholskich często odwiedzają swoje rodzinne strony – Podole i Wołyń. W ostatnich dniach lipca Henryk i Stefan Grocholscy z Warszawy, przodkowie których byli bezpośrednimi uczestnikami wielu historycznych wydarzeń na Kresach, skorzystali z taniego połączenie między stolicą Polski i stolicą Podola i przybyli 29 lipca do Winnicy by przez następne trzy dni zwiedzać byłe rodowe rezydencje i miejscowości, związane z ich przodkami.

Swój pierwszy dzień pobytu na Ukrainie Henryk i Stefan Grocholscy poświęcili Winnicy i Woronowicy. Zobaczyli dom, w którym mieszkali ich pradziadkowie, kiedy wybuchła rewolucja październikowa, kościół dominikanów (obecnie sobór prawosławny), ufundowany przez Michała Grocholskiego.

{morfeo 1220}

W Winnicy Grocholscy zobaczyli także pałac w Piętniczanach, ostatnim właścicielem którego był Zdzisław Grocholski, który m.in. bardzo aktywnie wspierał rozwój ukraińskiej społeczności miasta. Dzięki uprzejmości dzisiejszych lokatorów pałacu  goście ze stolicy Polski mogli zobaczyć głębokie podziemia pałacowe, które teraz są wykorzystywane jako piwnice i schrony przeciwlotnicze.

{morfeo 1221}

Bardzo ciekawą okazała się wycieczka do Woronowicy, gdzie pałac Grocholskich przechodzi obecnie renowację fasady. Henryk i Stefan Grocholski spotkali się tam z dyrektorem muzeum, urządzonego w byłej posiadłości Grocholskich-Możajskich, który zapewnił, że wszystkie ubytki w ornamencie na fasadzie budynku zostaną uzupełnione jego wiernymi kopiami. Dyrektor pozwolił także zobaczyć piękne podziemia pałacu w Woronowicy, które dotychczas były zamknięte dla zwyczajnego turysty. Następnie goście zwiedzili stajnie pałacowe, które niestety zmieniły się w ruinę, przez to, że tutaj 25 lat temu przestała funkcjonować szkoła początkowa.

Podolanie bardzo otwarcie przyjmowali potomków znanych Polaków z Podola i chętnie odkrywali im nieznane dotąd losy tych czy innych zabytków, jak na przykład losy herbu Syrokomla, który był umieszczony na fasadzie byłego kościoła dominikanów w Winnicy. Polaków oprowadzali po Winnicy historyk Aleksandr Fedoryszen oraz redaktor Słowa Polskiego Jerzy Wójcicki.

{morfeo 1222}

Słowo Polskie, 31.07.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *