Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Z Rajdem w Żytomierzu i Chmielnickim

Z Rajdem w Żytomierzu i Chmielnickim

30 sierpnia Żytomierz a dzień później – Chmielnicki odwiedził XIV Rajd Katyński – coroczna akcja, poświęcona uszanowaniu pamięci Polaków, pochowanych poza granicami ojczystego kraju. W tym roku w Rajdzie uczestniczyli nie tylko goście z Polski ale także USA, Niemiec, Litwy i Czech.

Celem Rajdu są odwiedziny miejscowości i regionów, w których przetrwały duże skupiska osób polskiego pochodzenia, memoriały, związane z poległymi tam Polakami oraz pamiątki historyczne. Trasa XIV Rajdu prowadzi przez Rosję, Litwę, Ukrainę i Białoruś. W każdym z tych państw jego uczestnicy składali kwiaty i wieńce, zapalali znicze w miejscach, bliskich sercu każdego Polaka, odsłaniali tablice i pomniki oraz spotykali się z rodakami na Kresach.

W Żytomierzu rajdowcy razem z Konsulem Generalnym RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem, zastępcami burmistrza miasta Żytomierz Lubow Cymbaluk oraz Aleksandrem Boczkowskim, panią prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktorią Laskowską-Szczur oraz mieszkańcami miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II (znajdującego się w pobliżu katedry Św. Zofii), na mogile ojca i przybranej matki Ignacego Jana Paderewskiego oraz spotkali się z rodakami.

Lubow Cymbaluk została uhonorowana specjalnym odznaczeniem XIV Rajdu Katyńskiego i podziękowała gościom słowami: „Zapraszamy was w następnych latach do odwiedzin naszego miasta. Życzymy czystego nieba i szczęśliwej podróży”.

Tak ogromnej ilości osób, które oczekiwałyby na przyjazd Rajdu Katyńskiego na Prospekcie Myru, miasto Chmielnicki nie pamięta. Rasowy dźwięk motorów obwieścił o przyjeździe gości do miasta obwodowego. Honorowa warta oraz poczet sztandarowy żołnierskim krokiem podszedł do nowego wspaniałego pomnika Jana Pawła II by wziąć udział w uroczystości jego odsłonięcia. Pomnik Papieża Polaka przed kościołem pw. Chrystusa Króla poświęcił biskup Leon Dubrawski natomiast przewodniczący obwodowej administracji Chmielnicczyzny Leonid Prus i burmistrz Sergij Melnyk odczytali teksty powitalne skierowane do uczestników Rajdu.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy przez gości i gospodarzy uroczystości, zespół artystyczny „Rozmaryn” zaśpiewał Barkę – ulubioną pieśń Papieża Jana Pawła II. Po Mszy świętej rajdowcy jeszcze przez długi czas rozmawiali z rodakami z Podola, opowiadając o wrażeniach z długiej podróży po miejscach, związanych z życiem i śmiercią rodaków.

Alina Zielińska, Franciszek Miciński

GK

XIV Rajd Katyński w Żytomierzu

 

oraz w Chmielnickim

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code