Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Z przestrzeni publicznej Odessy zostały usunięte pomniki cesarzowej Katarzyny II oraz Suworowa

Z przestrzeni publicznej Odessy zostały usunięte pomniki cesarzowej Katarzyny II oraz Suworowa

Fot. Suspilne

W nocy 29 grudnia pomnik rosyjskiego dowódcy Oleksandra Suworowa został usunięty z dzielnicy o tej samej nazwie w Odessie w nocy 29 grudnia. W tym samym czasie zabrano także pomnik Katarzyny II.

Pomnik „założycielom miasta” istniał w Odessie od 1900 roku. W roku 1920 w czasie Ukraińskiej Republiki został przysłonięty a po przejęciu miasta przez bolszewików usunięty. Powrócił pomnik Katarzyny II już w czasach odrodzonej Ukrainy w roku 2007.

„Zgodnie z decyzją sesji rady miejskiej w Odessie pomnik Suworowa został rozebrany. Pomnik zostanie przekazany do Odeskiego Muzeum Sztuki w celu jego tymczasowego przechowywania” – podano w oficjalnym kanale telegramu miasta rada.

Przypomnijmy, że 30 listopada deputowani w Odessie po raz drugi głosowali za demontażem pomnika Katarzyny II i Suworowa.

We wrześniu nieznani sprawcy pomalowali czerwoną farbą pomnik Katarzyny II i porównali ją do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Słowo Polskie, fot. Suspilne, 3 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code