Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Z Monstrancją ulicami Gródka Podolskiego

Z Monstrancją ulicami Gródka Podolskiego

Co roku tradycyjnie ulicami Gródka na Podolu kroczy procesja z Przenajświętszym Sakramentem.

Setki parafian kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława biskupa i męczennika i Najświętszej Maryi Panny Bolesnej z pieśniami idą od Ołtarza do Ołtarza, by świadczyć wobec świata o swej wierze w Jezusa Chrystusa utajonego w Przenajświętszym Sakramencie.

Promienie słońca odbijające się w pozłacanej Monstrancji, drzewa, w przepięknych odcieniach zieleni, pochylają się  konarami nad kroczącymi ludźmi udzielając im upragnionego cienia. Ukwiecone i upiększone wstążkami ogrodzenia domków przy ulicach, którymi idzie procesja  świadczą o tym, iż młodzież parafii zaangażowała się w przygotowanie do uroczystości Bożego Ciała.

Nauczyciele, uczniowie Szkoły Polskiej oraz członkowie organizacji polskich w Gródku sporządzili piękny ołtarz na podwórku szkoły. Dekoracje zostały przygotowane dużo wcześniej, dzięki wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

Z daleka widać było symboliczną Monstrancję nad kielichem w otoczeniu kiści winogron i złocistych kłosów pszenicznych. Piękne róże, lilie, hortenzie i mnóstwo innych kwiatów zdobiły ołtarz. Obok ulokowano stolik z napojami dla spragnionych uczestników procesji.

Przy dźwiękach śpiewanego różańca procesja wkroczyła na podwórko szkolne. Dziewczynki-adorantki w białych strojach sypały płatki kwiatów pod stopy kapłana niosącego Monstrancję, którą po chwili ustawiono na ołtarzu. Wierni klęknęli. Na modlących się spozierał z pomnika święty Jan Paweł II, który za życia podczas wizyty do Ukrainy poświęcił kamień węgielny budynku naszej szkoły. Jego błogosławieństwo odczuwamy codziennie, a szczególnie podczas takich uroczystości. Po odczytaniu Słowa Bożego i błogosławieństwie Przenajświętszym Sakramentem procesja ruszyła do kolejnego ołtarza.

Lekki letni wietrzyk bawił się płatkami kwiatów, powiewał wstążkami na pożegnanie Jezusa ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie. Po procesji ksiądz-proboszcz Wiktor Łutkowski serdecznie dziękował za sporządzenie ołtarza przy Szkole Polskiej.

Irena Pierszchajło, prezes Gródeckiego oddziału ZPU, 29 czerwca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code