Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Z listów do redakcji. Stare cmentarze przywracają pamięć

Z listów do redakcji. Stare cmentarze przywracają pamięć

26 kwietnia 2014 roku członkowie Związku Polaków miasta Chmielnickiego zaczęli pracę porządkowe na miejscowym polskim cmentarzu. Na tej nekropolii jeszcze do dziś można odnaleźć nagrobki z końca XIX wieku z napisami w języku polskim.

Polska część cmentarza przed sprzątaniem wyglądała bardzo „imponująco”. Gałęzie i krzaki tworzyły swoiste „zielone wyspy”, w zapadniętych grobowcach leżało pełno śmieci. Miejscami smutno patrzyły w niebo poprzewracane nagrobki i krzyże.

W pierwszym dniu sprzątania prace porządkowe polegały na karczowaniu  krzaków i zbieraniu gałęzi drzew. To była bardzo trudna robota, związana z dużym wysiłkiem fizycznym. Następne spotkanie Polaków, członków Miejskiego Związku Polaków odbył się tydzień później. Członkowie Związku Polaków kosili trawę, oczyszczali nagrobki a w niektórych przypadkach próbowali postawić je na miejsce.

Każdy kolejny odnaleziony i odnowiony nagrobek i krzyż napełniał nas dumą i radością. Odczuliśmy, że to nasz cmentarz i mamy obowiązek uszanowania pamięci tutaj pochowanych.

Żeby polski cmentarz w dawnym Płoskirowie wyglądał jak przed przewrotem bolszewickim trzeba dołożyć jeszcze dużo starań i poświęcić własny czas. Chmielnicki Miejski Związek Polaków postara się temu zadaniu sprostać.

Walery Medlakowski, bwp

Stara mapa okolic dawnego Płoskirowa (po 1954 roku nazwa miasta została zmieniona na Chmielnicki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *