Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Z centrum Mościsk zniknie cmentarz funkcjonariuszy NKWD

Z centrum Mościsk zniknie cmentarz funkcjonariuszy NKWD

Fot. RM Mościska

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy udzieliło Radzie Miejskiej Mościsk zgody na przeniesienie cmentarza żołnierzy radzieckich z centralnej części miasta przy ulicy Mickiewicza.

Jak poinformował Urząd Miasta Mościsk, rozporządzenie nr 2 resortu „W sprawie udzielenia zezwolenia na przeniesienie zabytku o znaczeniu lokalnym” zostało podpisane przez ministra Ołeksandra Tkaczenkę w dniu 5 stycznia 2023 r.

Cmentarz w centrum Mościsk położony w skwerze przy ul. Mickiewicza pojawił się pod koniec lat 40. XX wieku. Chowano na nim przedstawicieli władz sowieckich i enkawedystów, którzy zginęli w walkach z partyzantką ukraińską. W 1972 roku zgodnie decyzją Lwowskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego cmentarz ten został włączony do zabytków o znaczeniu lokalnym.

Z inicjatywy Myrosławy Pelc, mera Mościsk, w 2022 r. rada miasta zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy o uzasadnienie potrzeby usunięcia tego cmentarza z centralnej części miasta.
Cmentarz NKWD w Mościskach jest dobrze znany dzisiejszym 45-60 latkom, którzy urodzili się w rejonie mościskim. W czasie ich dzieciństwa do tego cmentarza organizowano huczne pochody pionierów, żłożenie kwiatów i wiece patriotyczne.

W latach powojennych na terenie okupowanych przez sowietów Mościsk i rejonu mościskiego działały liczne oddziały AK i UPA. Ich głównym celem była walka z kolektywizacją i porządkami, które przynieśli sowieci. Celem NKWD a później także MGB i sowieckich pograniczników było zwalczanie polskiego i ukraińskiego podziemia. Walki z partyzantką na terenie Mościsk i Sądowej Wiszni trwały aż do połowy lat 60. Wszyscy złapani partyzanci zostali zamordowani lub zesłani do odległych krańców Rosji. Powrócili nieliczni.

Słowo Polskie za: RM Mościska, 21 stycznia 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code