Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierz – kolejne miasto na drodze Mobilnego Muzeum JP II

Żytomierz – kolejne miasto na drodze Mobilnego Muzeum JP II

Pamięć o Wielkim Polaku, jakim był Karol Wojtyła – Jan Paweł II, jest ciągle żywa. Postać pontyfika budzi podziw, szacunek i zrozumienie. Nie powinno więc dziwić, że Mobilne Muzeum Jana Pawła II, które zawitało do Żytomierza 14 czerwca, przyciągnęło uwagę wielu zainteresowanych, także Ukraińców.

Przyjazd muzeum Jana Pawła II do obwodowego miasta Żytomierszczyzny był integralną częścią programu „ Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa – Nocy Kościołów – 2013 na Ukrainie”. To właśnie za sprawą współorganizatorów tego programu, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, muzeum zawitało do Żytomierza na jeden dzień, kolejne i ostatnie miasto na drodze muzeum to stolica Ukrainy – Kijów.

W ceremonii otwarcia uczestniczyło wiele osób zafascynowanych dziedzictwem wiecznie żywego w naszej pamięci Jana Pawła II. Oficjalnego otwarcia muzeum dokonali specjalni goście i organizatorzy. Wśród obecnych znaleźli się gubernator obwodu Żytomierskiego   Sergij Ryżuk, przewodniczący rady obwodowej Josyp Zapołowski, zastępca mera Żytomierza Natalia Leonczenko, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, dyrektor wrocławskiego Radia „Rodzina” Ks. Cezary Chwilczyński.

Przedsięwzięcie swa obecnością zaszczycili biskup senior diecezji kijowsko-żytomierskiej Jan Purwiński oraz biskup pomocniczy Witalij Skomorowski.

Muzeum rozmieścił się w samym centrum miasta – przy placu Korolowa.

Same eksponaty w muzeum były bardzo niezwykłe i zróżnicowane. Oglądający mogli zobaczyć wiele interesujących zdjęć posegregowanych w kategoriach: lata dzieciństwa Karola Wojtyły, Kraków i Rzym. Nie zabrakło też prywatnych nart, którymi szusował on po pięknych polskich górach, które tak kochał, jego osobistych naczyń liturgicznych, krzyża, który nosił podczas  swojej posługi w Krakowie oraz papieskiej mitry.

Szczególną uwagę przyciąga osobisty różaniec papieża, który bez wątpienia był tysiąckrotnie odmawiany, przez Jana Pawła II podczas swojego ponad 25 letniego pontyfikatu.

W pierwszych godzinach otwarcia, muzeum odwiedziło setki osób. Zainteresowanie było tak wielkie, że w pewnym momencie w samym muzeum nie było już miejsca dla nowych gości. Na szczęście każdy miał szansę zobaczyć z bliska ciekawe eksponaty i przybliżyć sobie postać błogosławionego Jana Pawła II.

Tymon Ostrouch

Zdjęcia z otwarcia muzeum JP II w Żytomierzu

{morfeo 342}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *