Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierski Państwowy Uniwersytet imienia Iwana Franki gościł delegację z Polski

Żytomierski Państwowy Uniwersytet imienia Iwana Franki gościł delegację z Polski

Rektorzy z Żytomierza i KrakowaUniwersytet im. Iwana Franki w Żytomierzu odwiedziła delegacja z Polski na czele z rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (UP JPII), ks. dr. hab., prof. Władysławem Zuziakiem. Podczas pobytu na Ukrainie Polacy uczestniczyli w wielu ciekawych wydarzeniach, w tym i Festiwalu Nauki.

Na spotkaniu rektorów żytomierskiej oraz krakowskiej uczelni wniesiono zmiany do tekstu umowy o współpracy pomiędzy uniwersytetem im. I. Franki i UP JPII w Krakowie, w zakresie wymiany  studentów i wykładowców, doktorantów kierunku historycznego, badających historyczny rozwój Wołynia. Dużo uwagi przydzielono wydaniu podwójnych dyplomów, organizowaniu wspólnych on-line konferencji, perspektywom współpracy w kierunku publikacji wyników wspólnych badań w „Ukraińskiej Polonistyce”, którą wydaje ŻPU a także udział profesorów uczelni w kolegium redakcyjnym czasopisma.

W ciągu dwu dni profesorowie UP JPII w Krakowie wygłaszali wykłady żytomierskim studentom i doktorantom. Profesor Władysław Zuziak wystąpił z wykładem „Integracja europejska – nowe zagrożenia i możliwości dla nauki”. O „Badaniach Wołynia w Polsce” opowiedział profesor wydziału historycznego Józef Wołczański. W trakcie prelekcji zostały również poruszone tematy, dotyczące osobliwości rozwoju nauki we współczesnych warunkach, moralności, konkurencji w nauce, „taniej” siły roboczej w branży naukowej – młodych naukowców i często wymuszonego opuszczenia przez nich ojczystego kraju, ludowego centrum nauki i grantów dla kierunku humanistycznego.

Warto dodać, że ukraińscy studenci zostali mile zaskoczeni tym, że rektor krakowskiej uczelni podsumował swoje wystąpienie w języku ukraińskim: „Mam nadzieję, że nasze spotkanie stanie się początkiem trwałej i owocnej współpracy pomiędzy dwoma uczelniami, sprzyjającej rozwojowi światowej nauki nauki” – dodał profesor Zuziak na zakończenie.

Alina Zielińska

Zdjęcia z wizyty

{morfeo 320}

oraz wideo

{youtube}Ns4Vd0v39Zc{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code