Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierski chór im. Zarembskiego święci triumfy w Polsce oraz Niemczech

Żytomierski chór im. Zarembskiego święci triumfy w Polsce oraz Niemczech

Zdjęcia z prywatnej kolekcji chóru im. ZarembskiegoJeden z najbardziej znanych chórów kresowych, żytomierski chór im. Juliusza Zarembskiego, wziął udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w polskim Swiebodzinie oraz Żarach. 5 maja Polacy z Żytomierza zaśpiewali także i w Berlinie w ramach świętowania Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Na prośbę wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha, chór im. Juliusza Zarembskiego wykonał hymn państwowy na otwarciu wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji, które odbyły się w filharmonii Gorzowa Wielkopolskiego.

Występ żytomierskiego chóru miał charakter bardzo symboliczny bowiem w tekście Konstytucji 3 maja, która została uchwalona w 1791 roku, znajduje się bezpośrednie odwołanie do ziemi wołyńskiej. Po 222 latach burzliwych wydarzeń Polacy po obie strony granicy dziś mogą swobodnie cieszyć się, świętując wspólnie z rodakami jedno z największych wydarzeń historycznych w dziejach Europy.

Wyjazd żytomierzan do kraju przodków stał się możliwy dzięki  Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, prezes którego, Longin Komołowski, był obecny na jednym z koncertów kresowiaków i wysoko ocenił poziom artystyczny chóru im. Zarembskiego.

Alina Zielińska

Zdjęcia z koncertów

{morfeo 312}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *