Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierska obwodowa olimpiada z historii pt. „Polacy na Ukrainie”

Żytomierska obwodowa olimpiada z historii pt. „Polacy na Ukrainie”

2. Lina Bondarczuk z Kolegium w Nowogrodzie uzyskała nagrodę specjalną za najlepszą prezentacjęW dniu 9 listopada w Nowogrodzie Wołyńskim odbył się drugi etap olimpiady obwodowej z historii pt. „Polacy na Ukrainie”. Uczestników gościło Miejskie Kolegium, a pomagał w jego organizacji wicedyrektor tej placówki pan Edward Zinnurow, któremu należą się słowa szczególnego podziękowania, jak i samemu kolegium w osobie dyrektora Pani Kamili Siedleckiej.

Nowograd Wołyńska szkoła jest znana w obwodzie z nauki języka polskiego, klubu polskiego, klubu turystycznego, polsko-ukraińskiej wymiany międzyszkolnej, aktywnego udziału uczniów kolegium w imprezach oświatowych lokalnej społeczności polskiej. I tym razem najwięcej prac było z kolegium, reszta prac pochodziła z gimnazjum nr 23 w Żytomierzu. Prace wyglądały bardzo różnie – były to i próby szerszych opracowań, o Polakach na Ukrainie w ogóle, i opisy wybranych postaci znanych Polaków. Niektórzy uczestnicy odwoływali się osób, znanych w środowiskach lokalnych albo do opisu wybranych obszarów Żytomierszczyzny. Prace też różniły się treścią – od poziomu dobrych referatów studentów uczelni wyższych do szkiców zagadnień.

Ale wszystkim wystąpieniom, z wyjątkiem jednego, towarzyszyły prezentacje, czego jeszcze dwa lata temu na takim samym konkursie nie było.

Pierwsze miejsce przyznano Oldze Maszewskiej, drugie zdobył Antoni Pilkiewicz, a trzecie – Anastazja Michniuk. Były też trzy nagrody specjalne – dyplom za wzorcową pracę otrzymał Artem Melnyk z gimnazjum 23 w Żytomierzu a dyplom za oryginalne wystąpienie uzyskał Mikołaj Jadwiżyn z kolegium. Wyróżnienie za wzorcową prezentację dostała Lina Bondarczuk.

Trzeba też podziękować członkom jury – panu doc. dr Genadiuszowi Machorinowi i doc. dr Julii Kondratiuk, Pani Ludmile Natykacz z TV obwodowej i Panu Sergiuszowi Czerewko z radia obwodowego.

Oddzielne podziękowania należą się Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za ufundowanie nagród i sfinansowanie dowozu uczestników z Żytomierza do Nowogrodu Wołyńskiego i z powrotem.

Sergiusz Rudnicki, bwp

 

Zdjęcia z olimpiady

{morfeo 455}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code