Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Żytomierska filharmonia doczekała się gruntownego remontu (uaktualnione)

Żytomierska filharmonia doczekała się gruntownego remontu (uaktualnione)

Zdęcie pobrano z http://zt-rada.gov.ua/news/p2537Obwodowa filharmonia w Żytomierzu znajduje się w pomieszczeniu, pełniącego niegdyś funkcję teatru dramatycznego.
Znaczący wkład w budowę tego teatru jeszcze w drugiej połowie XIX wieku wniósł polski pisarz-humanista Józef Ignacy Kraszewski. Dzięki Kraszewskiemu ówczesny teatr gościł znakomitych artystów z Europy oraz Polski, do rewolucji bolszewickiej był ośrodkiem kultury polskiej w obwodzie żytomierskim.
Teatr, wybudowany jeszcze w 1858 roku, został przeniesiony do innego pomieszczenia w 1966 roku. Filharmonia obwodowa, która powstała tuż przed II Wojną Światową w 1938 roku zajęła całe pomieszczenie na ulicy Puszkińskiej, 26.
W 2012 roku budynek filharmonii doczekał się pierwszego gruntownego remontu z czasów ZSRS i pod koniec września br z udziałem przewodniczącego obwodowej administracji Ryżuka odbyły się uroczystości z okazji ukończenia pierwszego etapu prac renowacyjnych.

Warto przypomnieć, że na fasadzie filharmonii – tuż przy głównym wejściu jeszcze przed remontem wisiała tablica, upamiętniająca udział Józefa Ignacego Kraszewskiego w budowie oraz działalności żytomierskiego teatru. Dziś tablicy nie ma. Konsulat KG RP został poinformowany w tej sprawie. Jest zapewnienie ze strony władz miasta, że po ukończeniu wszystkich prac remontowych tablica trafi na swoje miejsce. Media polonijne będą pilnie śledziły za tą sprawą i dotrzymaniem słowa przez żytomierskie władze…

Alina Zielińska – Słowo Polskie – Żytomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code