Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XXII Konkurs Recytatorski „Kresy” w Kijowie

XXII Konkurs Recytatorski „Kresy” w Kijowie

Konkurs „Kresy” jest organizowany już od przeszło dwudziestu lat. Idea jaka przyświeca temu wydarzeniu to możliwość spotkania się w jednym miejscu osób z Europy oraz państw byłego Związku Radzieckiego o polskiej tożsamości i wspólnie promować język, poezję i prozę polską.

W dniach 15-17 listopada 2013 roku w muzeum im. Mykoły Łysenki w Kijowie odbyły się centralne eliminacje do XXII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy”, zorganizowane przez Federację Organizacji Polskich na Ukrainie oraz „Dom Polski” w Kijowie.

Na konkurs ten zjawili się przedstawiciele organizacji zrzeszających Polaków niemal z całej Ukrainy. Do Kijowa przybyli recytatorzy między innymi z: Baru, Charakowa, Dowbysza, Nowograda-Wołyńskiego, Kijowa, Winnicy i Żytomierza.

Tegoroczny konkurs poprzedzały dwudniowe warsztaty dykcyjno-emisyjne, rozwijające kulturę i wyrazistość słowa, ćwiczenia ruchowe, pobudzające wyobraźnię oraz praca w grupach (budowanie etiud i improwizacja na zadane tematy). Warsztaty te zostały przeprowadzone przez Annę Żeszko-Majewską oraz Magdalenę Kiszko-Dojlidko z Białegostoku i skierowane do wszystkich uczestników konkursu.

W trzecim dniu konkursu rozpoczęły się przesłuchania uczestników. Każda osoba zaprezentowała dwa wybrane wiersze. Licznie zebrani widzowie mogli wysłuchać recytacje wierszy autorstwa między innymi: Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Różewicza, Juliusza Słowackiego, Wisławy Szymborskiej oraz Juliana Tuwima.

Łącznie w eliminacjach wzięło udział 75 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej kategorii, dzieci do lat 12 wygrała Paulina Owczynnikowa, drugie miejsce zajął Igor Zawalny, a trzecie Julia Dunajewa. W drugiej kategorii, młodzież w wieku 12-16 lat jury zdecydowało nie wyłonić zwycięzcy. Za to na drugim miejscu ex aequo znalazły się Aleksandra Korniłowa i Loretta Białoszycka, z kolei trzecie miejsce zdobyła Weronika Karakoj.

W trzeciej kategorii (młodzież i dorośli powyżej 16 lat) najlepsza okazała się Wiktoria Białoszycka, która w sposób nietuzinkowy zaprezentowała wiersz „Karczma” Bolesława Leśmiana. Na drugim miejscu znalazła się Anastazja Matulko, a trzecie miejsce zajął Jarosław Cwyryda. Spośród wszystkich uczestników, Wiktoria Białoszycka oraz Anastazja Matulko będą reprezentować Ukrainę podczas Finałowego Konkursu „Kresy” 2013, który odbędzie się w Białymstoku.

Żytomierski Dom Polski na konkursie reprezentowali Waleria Weselska i Lubow Jaworska ze szkoły nr 36.

Z całą pewnością należy uznać tegoroczny konkurs za bardzo udany. Wynika to zarówno z poziomu występów uczestników, jak i przygotowania organizacyjnego. W tym miejscu, należy złożyć podziękowania Marii Siwko, dyrektor Domu Polskiego w Kijowie, która serdecznie gościła wszystkich uczestników oraz bardzo dobrze zorganizowała konkurs w Kijowie. Dodatkowo, należy złożyć podziękowania Annie Żeszko-Majewskiej oraz Magdalenie Kiszko-Dojlidko, które równie przyczyniły się sukcesu konkursu.

Podsumowując, poprzez organizację tego typu wydarzeń, młodzi Polacy na Ukrainie mogą promować kulturę polską, umacniać własną tożsamość narodową i integrować się. Miejmy nadzieje, że przyszłoroczny konkurs również zmobilizuję tak licznie młode osoby i wspólnie spotkamy się za rok.

Michał Antonowicz, wolontariusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, bwp

 

Zdjęcia z konkursu

{morfeo 457}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code