Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” odbył się w Żytomierzu (uaktualnione)

XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” odbył się w Żytomierzu (uaktualnione)

12 października w Żytomierzu odbył się kolejny XIX Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” w ramach VI Dni Kultury Polskiej, poświęconych obchodom Roku Witolda Lutosławskiego oraz 200. rocznicy urodzin Kazimierza Lubomirskiego.

Jedna z najstarszych polskich imprez na Polesiu od czasów odzyskania przez Ukrainę niepodległości, była zainicjowana w 1992 roku przez  pierwszego prezesa Związku Polaków na Ukrainie Stanisława Szałackiego oraz Walentego Grabowskiego – pierwszego prezesa obwodowego oddziału tej że organizacji. Organizatorem „Tęczy Polesia” był Żytomierski Obwodowy ZPU (prezes Wiktoria Laskowska-Szczur)  przy wsparciu Obwodowej Administracji Państwowej, Rady Miasta Żytomierz, KG RP w Winnicy pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska oraz Marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły.

Tegoroczny festiwal odbywał się w Wielkiej sali Żytomierskiej Obwodowej Państwowej Teleradiokompanii Festiwal zaszczycili swoją obecnością honorowi goście: Wiceprzewodniczący Żytomierskiej Rady Obwodowej Włodzimierz Areszonkow, Prezydent Żytomierza Włodzimierz Deboj, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, delegacja z województwa śląskiego na czele z Zygmuntem Wilkiem, Prezydent Bytomia Damian Bartyla i Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, radni miasta i obwodu.

Dni Kultury Polskiej oraz Festiwal wybitnie przyczynił się do nawiązania współpracy pomiędzy Żytomierzem i Płockiem. Pierwsza delegacja z Płocka przybyła na XIV Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, który był integralną częścią VI Dni Kultury Polskiej.

Uczestnicy tegorocznego koncertu galowego byli świadkami podniosłej chwili, historycznego aktu podpisania przez Włodzimierza Deboja i Andrzeja Nowakowskiego Umowy o współpracy pomiędzy Płockiem i Żytomierzem.

Wieloletni działacze polonijni zostali uhonorowani nagrodami przez Obwodową Radę –  Wanda Laskowska, Wojciech Gabrielski, oraz prezydenta Żytomierza – ks. Jarosław Gizycki,  R. Smirnowa, A. Pietruszewska, W. Zubarewa. Konsul Generalny RP Krzysztof Świderek wręczył  Wiktorii Laskowskiej – Szczur podziękowanie za wkład w w promocję kultury polskiej i języka polskiego w Winnickim Okręgu Konsularnym oraz za działania inspirujące miejscowych Polaków do zachowania więzi kulturowej z Polską.

Koncert rozpoczął się polonezem w wykonaniu Zasłużonego dla Kultury Polskiej Polskiego Ludowego Zespołu Tanecznego „Koroliski” pod kierownictwem Ireny i Sergiusza Świtelskich.  Jak zawsze na podobnych imprezach w Żytomierzu, organizowanych przez ŻOZPU, w sali nie było żadnego wolnego miejsca.

Nie sposób wymienić wszystkich zespołów oraz solistów, którzy wystąpili w dniu 12 października na festiwalu „Tęczy Polesia”. Można tylko powiedzieć, że ogólna liczba jego uczestników przewyższyła 250 osób, z Polski oraz Ukrainy. Oczywiście, najpiękniej zaprezentowały się rodzime zespoły artystyczne – Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Dziecięcy Zespół Wokalny „Dzwoneczki” oraz  Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Ludowy Zespół folklorystyczny „Poleskie Sokoły”, który wykonał wspaniałą wiązankę polskich piosenek patriotycznych.

Katowicka Żeńska Orkiestra Salonowa przywiozła do Żytomierza wiele wspaniałych utworów ze swojego przebogatego dorobku artystycznego. Orkiestra złożona z młodych artystek może pochwalić się szerokim repertuarem, począwszy od pieśni kościelnych, poprzez utwory klasyczne, operetkę, a na utworach jazzowych kończąc. Na samym festiwalu „Tęcza Polesia” panie ze Śląska zagrały tylko jedną kompozycję, aby zachęcić przybyłych do wysłuchania osobnego, pełnego koncertu, który odbył się nazajutrz.

Taniec, muzyka, śpiew tworzą niepowtarzalne piękno kultury polskiej, z której pełną garścią można czerpać radość i satysfakcję poprzez własny udział w imprezie. To było niewątpliwie celem i okazało się sukcesem XIX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Polskiej w Żytomierzu „Tęcza Polesia”. Jesień w winnickim okręgu konsularnym jest niezwykle bogata w różne wydarzenia, związane z życiem miejscowej polskiej wspólnoty. Jednym z ważniejszych takich wydarzeń jest właśnie „Tęcza Polesia”. Organizatorzy zaprosili już teraz na jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, który odbędzie się za rok.

Festiwal został założony w 1992 roku, ale w 2002-2004 nie odbywał się. Dlatego w następnym roku będzie XX edycja „Tęczy Polesia”.

Alina Zielińska

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 425}

oraz wideo

{youtube}Xw0h_iGfiWQ{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code