Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » XIII Dni Kultury Polskiej w Barze

XIII Dni Kultury Polskiej w Barze

„Pieśń Konfederatów Barskich” najlepiej brzmi w Barze na Podolu.

Pół rodakiem w obu krajach,
noszę swoje dwie połowy.
Kraj właściwie mam jedyny
tam, gdzie Wisła z Dnieprem płyną.
Tam, gdzie w sercu połączyłem
Polskę miłą z Ukrainą.

Środowisko polskie na Ukrainie pielęgnuje z wielkim pietyzmem i zaangażowaniem historię, kulturę, tradycje etnograficzne i folklorystyczne kraju przodków. Efektem wysiłku wielu wspaniałych i bardzo utalentowanych osób są – prezentujące wysoki poziom artystyczny – chóry, zespoły folklorystyczne, zespoły estradowe oraz soliści.

Wspaniałą okazją do prezentacji dorobku artystycznego są,  organizowane rokrocznie przez Barskie Rejonowe Kulturalno – Oświatowe Stowarzyszenie Polaków, Dni Kultury Polskiej.
Tegoroczne uroczystości stały się pretekstem do spotkania reprezentantów trzech regionów – Podola, Wołynia (Polesia) i Bukowiny i rozpoczęły się około godziny jedenastej przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego, aby w atmosferze zadumy nad martyrologią narodu polskiego zapalić znicze i złożyć kwiaty na mogile rodaków, którzy zginęli w walce z czerwonym najeźdzcą. Była to szczególnie wzruszająca chwila, zwłaszcza dla osób starszych, które ze łzami w oczach wspominały czasy, gdy przy mogile nie wolno było nawet odmówić modlitwy.

Następnym punktem programu spotkania było uczestnictwo w uroczystej Mszy świętej (w intencji wszystkich artystów i ich mentorów) w kościele świętej Anny w Barze.

Długo wyczekiwany koncert galowy rozpoczął się koncert galowy. Podole reprezentowały zespół folklorystyczny „Podolskie malwy” z Hniewania, winnicki zespół wokalny „Ażur”, chór „Srebrne głosy” oraz oczywiście przedstawiciele gospodarzy: zespół folklorystyczno – etnograficzny „Aksamitki ”, chór „Młode liście” a także solistki – Zofia Borodulina i Daria Nikitina.
Z zielonego Polesia przybył Chór Juliusza Zarembskiego, w wykonaniu którego można było uszłyszeć między innymi „Hymn Konfederatów Barskich”, oraz wokalny zespół młodzieżowy „Kolorowe ptaszki” z Nowogradu Wołyńskiego.

W tym roku po raz pierwszy na scenie barskiego Domu Kultury wystąpili goście z Bukowiny – wspaniała kapela i zespół folklorystyczny „Wianeczek”. Artyści zaprezentowali utwory ludowe w języku polskim, ukraińskim i rumuńskim.

Po prawie dwugodzinnym koncercie na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy, a „Chór Juliusza Zarembskiego” zaintonował „Rotę”, której słowa wydały się wyjątkowo aktualne z uwagi na sytuację polityczną zaistniałą na Ukrainie.

Następnie na scenę zaproszeni zostali wszyscy kierownicy artystyczni zespołów, chórów i solistów. W dowód wdzięczności za przybycie otrzymali podziękowania oraz bukiety biało – czerwonych kwiatów od organizatorów.
Prezes Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków Artur Cyciurski,  podziękował wszystkim uczestnikom za uświetnienie uroczystości wspaniałymi występami oraz wyraził wdzięczność dla Konsulatu RP w Winnicy, bez wsparcia którego XIII Dni Kultury Polskiej w Barze nie mogłyby się odbyć.

Reprezentant KG RP w Winnicy, Wojciech Mrozowski, podkreślił szczególne znaczenie podobnych wydarzeń dla pielęgnowania kultury polskiej jak również dla konsolidacji polskiego środowiska na Ukrainie. Wyraził również podziękowanie dla organizatorów spotkania, a szczególnie dla pani prezes honorowej Małgorzaty Miedwiediewej, która przed czternastoma laty zainicjowała pierwsze obchody Dni Kultury Polskiej w Barze i do dziś jest ich głównym organizatorem, oraz obecnego prezesa Stowarzyszenia Polaków pana Artura Cyciurskiego.

Swoją wdzięczność dla organizatorów i wykonawców wyrazili również przedstawiciele administracji miasta Bar.

Po wyjściu z budynku wiele osób, w tym również pan konsul Mrozowski, zapaliło znicze i położyło biało – czerwone kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Niebiańskiej Sotni – bohaterów tegorocznych tragicznych wydarzeń na Ukrainie.

Niesamowita atmosfera, która wytworzyła się między uczestnikami niedzielnego spotkania spowodowała, że już dzisiaj czekamy na XIV Dni Kultury Polskiej w Barze w roku 2015.

Małgorzata Michalska, bwp

 

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 581}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code