Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » XII Obwodowy Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy (uaktualnione)

XII Obwodowy Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy (uaktualnione)

Każdą imprezę publiczną można oceniać pod dwoma względami: z punktu widzenia organizatorów oraz z punktu widzenia gości, obecnych na tej imprezie.

XII Obwodowy Festiwal Kultury Polskiej „Łączmy się, radujmy się, śpiewajmy” był dość skomplikowanymprzedsięwzięciem: ponad 15 zespołów oraz solistów z całego obwodu winnickiego musiały przygotować się, dojechać, dopasować ścieżkę dźwiękową do swojego występu i w końcu – zaśpiewać, zatańczyć – najlepiej, jak potrafią. Technicy musieli dobrze ustawić światło, mikrofony, zasilanie, ekran na scenie. Programiści przygotowują prezentację multimedialną dla pokazu prezentacji na dużym ekranie z projektora. Jak wspomina pani Alicja Ratyńska – główny organizator festiwalu – „już ten festiwal to na pewno będzie ostatni…” Ale każdy rok, znów i znów mamy okazję cieszyć się ze wspaniałych popisów naszej młodzieży, śpiewającej polskie piosenki ludowe oraz nowoczesne przeboje.

Sala Filharmonii Winnickiej, gdzie odbywał się festiwal, jest jak najbardziej przystosowana do tego typu imprez: miękkie komfortowe siedzenia, tutaj ciepło i przytulnie. Publiczność na sali – młodzież, członkowie i prezesi organizacji polonijnych, duchowieństwo, przedstawiciele obwodowych władz oraz winnickiego konsulatu Rzeczypospolitej Polski.

 

Lista uczestników festiwalu:

  • zespół taneczny „Podolskie Malwy”, m. Hniewań;

  • zespół „Źródełko”, m. Bar;

  • zespół „Podolski kwiat”, m. Koziatyń;

  • zespół „Kropelki”, m. Żmerynka;

  • chór „Kantika Anima”, „Młode liście”, zespół „Aksamitki”, m. Bar;

  • zespół „Nastolatki”, m. Chmielnik;

  • zespół wokalny ze SP Nr 12 oraz soliści: Maryna Godlewska, Ksenia Carenko, Wadim Golinenko, Daryna Nikitina oraz Jana Stachorska.

Festiwal zaczął się od poloneza w wykonaniu gniwańskich dzieci z zespołu „Podolskie malwy”. Z brawami publiczności maluchy w pstrokatych strojach zakończyły wykonanie tradycyjnego polskiego tańca. Po przywitaniu przez prowadzących honorowych gości, na scenę wyszli ulubieńcy publiczności – „Źródełko” z Baru oraz „Podolski kwiat” z Koziatynia. Ostatni tańczyli tak, że scena się trzęsła, a publiczność nagradzała brawami każdy nowy ruch zespołu.

Dziewczynki -„Nastolatki” przypomniały nam „Czerwone jabłuszko” oraz ulubioną piosenkę zespołów polonijnych „Kraj rodzinny”, a Jana Stachorska – „Miała baba koguta”.

Starsza oraz młodsza grupa zespołu „Podolskie malwy” z Gniewania przedstawili tańce „Oberek” oraz „Krakowiaczek”.

Przez następne 15 minut sceną zawładnęły „Kantika Anima”, „Młode liście”, „Aksamitki” oraz inni wykonawcy z Baru. Śpiewali niezawodne hity „W zielonym gaju”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Kukułeczka” oraz bardziej nowoczesny „Otwórz serce”.

Marysia Godlewska zdziwiła publiczność mistrzowskim wykonaniem „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz.

Potem światła przygasły, na scenę wyszli prowadzący. Chwila żalu i zadumy – przypominanie o tych co odeszli – działaczkach środowiska polonijnego – pani Teresie Jędrusińskiej oraz Halinie Brylant…

Na dużym ekranie prezentowane jest wideo „Ku pamięci tych, którzy odeszli”. Dzieci ze zniczami wykonują taniec i zbierają się w centrum sceny… Chwila wzruszenia, chwila zadumy o nieodwracalności ludzkiego losu…

Na scenie zjawia się solista Wadim Golinenko ze Żmerynki. W ciszy a capella wykonuje „Ave Maria”.

Ale młodość bierze swoje: po kolei na scenę wychodzą dziewczyny z zespołu „Kolorowe barwy”, wykonując piosenkę „Czerwone jagody”, Ksenia Carenko oraz zespół „Brawo”i już całkiem profesjonalnie wykonana była piosenka „Wsiądź do pociągu” przez winnicki „Ażur”. Widać było, że dziewczyny na scenie czują się, jak ryby w wodzie. Od razu zachwycł publiczność, która klaskała w rytm piosenki aż do jej końca.

Małe „Kropelki” ze Żmerynki wykonały dwie dziecięce piosenki „Powoli zasypia świat” oraz „Baloniki”, a kobiece trio z Kulturalno-oświatowego Związku Polaków m. Winnicy – „Czerwoną jarzębinę” i „Kochaj mnie”.

Licealiści SP Nr 12 na koniec zaśpiewali ulubioną piosenkę wszystkich wspólnych ukraińsko-polskich imprez – „Sokoły”.

Pod koniec artyści wyszli na scenę, która ledwo ich wszystkich zmieściła. Główny organizator festiwalu – pani Alicja Ratynska – prezes Winnickiego Kulturalno-Oswiatowego Zwiazku Polakow tradycyjnie nagrodziła uczestników pamiętnymi dyplomami, a przedstawiciel winnickiego konsulatu RP konsul Sylwester Rudy podziękował za wspaniałe chwile, spędzone na XII obwodowym festiwalu „Łączmy się, radujmy się, śpiewajmy!”

 

Zdjęcia z festiwalu

{morfeo 89}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *